08.12.2022
Konferencja kończąca projekt.
W dniach 23-24.11.2022 w Międzynarodowym Centrum Spotkań St. Marienthal odbyła się konferencja podsumowująca projekt Aktywni Seniorzy.
Gości powitał Prezes Zarządu IBZ dr Michael Schlitt, który podziękował seniorom za kreatywne uczestnictwo w projekcie i instytucjom z obu stron granicy wspierającym projekt.
Konferencję poprowadziły narodowe koordynatorki projektu: Katarzyna Matusik i Stefanie Patron.
Omówiły działania projektu ilustrując swoje wystąpienia bogatą prezentacją fotograficzną z przebiegu projektu. Podkreśliły również rezultaty projektu osiągnięte przez seniorów-ambasadorów: podniesienie kompetencji interkulturowych, cyfrowych i językowych.
Następnie wyemitowano sześć filmów wykonanych przez seniorów ambasadorów, dokumentujących przebieg wizyt studyjnych. Podczas projekcji filmów seniorzy relacjonowali przebieg wizyt, prezentowali poznany potencjał turystyczny i bogactwo kulturowe wspólnego pogranicza, a także przywoływali wspomnienia ze wspólnie spędzonego czasu.
Senior ambasador Fred Hoffman przedstawił opracowany w dwóch językach przewodnik turystyczny „Wędrówki po najciekawszych miejscach polsko-saksońskiego pogranicza”.
Seniorzy z sali zgłaszali informacje na temat dystrybucji przewodnika w ich miejscach zamieszkania i w środowiskach, z którymi współpracują.
Podczas animacji językowej uczestnicy zaprezentowali swoje kompetencje językowe do opowiadania „Zielony Kapturek”, które napisali wspólnie podczas ostatniego seminarium. Ponadto animator przeprowadził kilka zabawnych ćwiczeń, na sprawdzenie znajomości słownictwa języka sąsiada i poprawną wymowę.
Celem ćwiczeń było bezstresowe pokonanie „bariery mówienia”.
Na zakończenie pierwszego dnia konferencji terapeutka aktywizacji osób starszych, poprowadziła ćwiczenia Jogi Śmiechu. Sesja jogi wywoływała różne rodzaje intensywnego śmiechu m.in.: ha!, hi!, hu!, ho!, które masowały różne części ciała oraz powodowały obniżenie hormonu stresu. Ponadto zbiorowy śmiech sprzyjał utrzymaniu kontaktu wzrokowego uczestników i powodował efekt zarażenia emocjonalnego, przez co zapanował klimat zabawy.
W drugim dniu konferencji seniorzy ambasadorzy Tadeusz Boroń i Dietrich Kowalski zaprezentowali swoje transgraniczne działania zmierzające do utworzenia szlaku turystycznego imieniem im. Ericha Fuchsa, który przebiega w Rudawach Janowickich od Skalnika do Szwajcarki. Działania były prowadzone po obu stronach granicy i doprowadziły do nawiązania współpracy z potomkami artysty i z instytucjami wspierającymi utworzenie szlaku. Wykreowany przez seniorów ambasadorów Szlak im. Ericha Fuchsa jest wartością dodaną do projektu Aktywni Seniorzy, wzbogacającą ofertę turystyczną regionu i popularyzującą twórczość artysty.
Kolejnym punktem konferencji był ciekawy wykład „Wellness i Spa”, na którym uczestnicy poznali interpretację słowa Wellness-dobre samopoczucie i fitness-zdrowy styl życia. Ponadto poznali zasady ogrzewania i wychładzania organizmu, które należy przestrzegać podczas korzystania z sauny fińskiej, rzymskiej i tureckiej.
Ważnym wystąpieniem była ocena projektu Aktywni Seniorzy przez uczestniczącego w konferencji Dyrektora Centrum Komunikacji i Kompetencji KoKoPol, Gunnara Hillera. W jego ocenie, projekt Aktywni Seniorzy jest modelowym projektem dla całego pogranicza polsko – niemieckiego ze względu na działania, sposób realizacji i osiągnięte rezultaty.
Według G. Hillera seniorzy ambasadorzy nauczyli się poruszać pomiędzy obydwoma obszarami językowymi, a swoimi umiejętnościami i zdolnościami rozwijają powiązania pomiędzy Polską i Niemcami.
Na zakończenie konferencji odbył się koncert fortepianowy standardów muzyki rozrywkowej, który zachwycił uczestników i gości. Po koncercie wręczono certyfikaty Seniorom Ambasadorom, a seniorzy składali wzruszające podziękowania lubianym i szanowanym, narodowym koordynatorkom, za przyjazne seniorom prowadzenie projektu.
Wartością dodaną do konferencji była atmosfera radości i poczucie przynależności do transgranicznej wspólnoty aktywnych seniorów –ambasadorów.
Koordynator projektu – Pani Katarzyna Matusik, bardzo dziękuje Wszystkim za udział w konferencji i „oskarowym” projekcie, tak tak, Proszę Państwa Oskary również wręczano. I przypomina piękny cytat, który pojawił się na konferencji:
Bo trzeba umieć iść słoneczną stroną życia!!!!
25.11.2022
Wizyta studyjna inna jak wszystkie😊
Jedziemy autobusem po zakrętach a droga długa i kręta. Kierowca młody mknie przez górki i pola bo dla niego to nic strasznego. Seniorzy siedzą, rozmowy, dyskusje prowadzą, aż tu zaraz droga się zwęża, ściągą nas w pole, ach co to będzie autobus w błocie grzęźnie.
Koordynatorzy zimną krew zachowują i o opuszczenie autokaru uczestników proszą . Seniorzy na obiadek się udają pod okiem opiekuna i pielęgniarki, gdyby ktoś chciał zemdleć z wrażenia jak do domu wróci bo tu kolejne koło w błocie grzęźnie -oj co to będzie.
Seniorzy obiadek zjedli, pozwiedzali okolice, a koordyantorki w błotku walczą , po drzewko i gałęzie do lasu śmigają i pod koła podkładają. Jednak nic to nie daje autobus coraz bardziej w błocie staje…
Pomysłów brak co tu zrobić może AC wezwać, przyjedzie firma wielka wyciągną autobusik kochany i po kłopocie , jednak nie może być tak pięknie AC tej wpadki nie obejmie.
Pomysłów już brakuje, autobus już na dobre w polu zamieszkuje.
Nagle tłumacz języka niemieckiego wpada na genialną myśl , że zadzwoni do zaprzyjaźnionego rolnika. Co miłym okiem na nią łypał…
Zaprzyjaźniony rolnik ubaw miał po pachy, co tam na polu takie polsko niemieckie strachy.
Wtem zadzwonił właściciel, że policzy nasz krocie , jednak udało się go udobruchać w końcu była niezła transgraniczna zawierucha.
W podzięce całusy i uśmiechy dla sympatycznego rolnika jego traktorka i tego że nie wnikał.
Śmiał się tylko, radość wielka , nigdy nie wiesz co cię spotka, jaka przeszkoda , jaka wpadka!
Wszystko dobrze się skończyło, tylko trochę pole się uszkodziło.
Koniec końców taki, że rośniemy w INTERREGOWSKO polsko-saksońską siłę współpracy.
17.11.2022
Tandem Kurs II
W dniach 14-15.11.2022 w St. Marienthal odbyło się seminarium „Aktywni Seniorzy”. W trakcie seminarium seniorzy doskonalili swoje kompetencje językowe nabyte podczas kursów językowych przeprowadzonych w ramach działań projektu. Interaktywne ćwiczenia nakierowane były na prowadzenie konwersacji w języku sąsiada. Ćwiczono m.in. poprawną pisownię oraz zapamiętywanie i wymawianie imion, prowadzenie rozmów na temat co ciekawego wydarzyło się w naszym życiu i w naszym mieście ubiegłym tygodniu oraz animacje inscenizujące słownictwo związane tradycjami bożonarodzeniowymi. Ponadto uczestnicy w polsko niemieckich grupach przygotowali dwujęzyczny quiz o regionie i zgadywali poprawne odpowiedzi. W bloku ćwiczeń plenerowych odbył się spacer leśną ścieżką edukacyjną w celu poznawania i zapamiętywania słownictwa elementów przyrodniczych i materialnych zaobserwowanych w otaczającym krajobrazie. W plenerze odbył się również rajd słowny polegający na poszukiwaniu liter i składaniu z nich polskich i niemieckich wyrazów. Ciekawą inicjatywą było napisanie przez amatorski zespół literacki opowiadania pt. Zielony Kapturek do którego prowadzone będą animacje językowe podczas konferencji kończącej projekt. W oficjalnym podsumowaniu seminarium seniorzy wyrażali zadowolenie programu seminarium, z bycia razem i z przełamania bariery językowej. Po zakończeniu ćwiczeń językowych seniorzy zwiedzili bibliotekę Klasztoru Cysterek St. Marienthal. Siostra zakonna oprowadzająca po bibliotece przedstawiła 800 letnią historię klasztoru, historyczny volumen ksiąg sakralnych, opowiedziała o życiu duchowym wspólnoty zakonnej oraz przedstawiła współczesną ofertę sióstr cysterek dla wiernych- dni skupienia i postu w klasztorze. Swoje pozytywne i radosne emocje dotyczące seminarium seniorzy wymieniają do chwili obecnej w swojej grupie na WhatsApp-ie.
20.10.2022
Drabina: Drama, Biografia, Narracja
Katarzyna Matusik – koordynator projektu „Aktywni Seniorzy”
widząc w WIEKU potencjał i chcąc go uruchomić w Seniorach,
widząc jakie spustoszenie poczyniła pandemia w zakresie aktywności osób starszych,
widząc jak ważną kwestią jest zapewnienie dobrostanu seniorom oraz
chcąc doskonalić swój warsztat, przez poznawanie nowych metod i narzędzi pracy,
wzięła udział w I części szkolenia dla edukatorów senioralnych
Drabina: Drama, Biografia, Narracja.
Warsztat nosił nazwę „Kurs do dobrostanu”, bo po DRABINIE można wspinać się na poziomy osiągania dobrostanu i zaangażowania społecznego.
Podczas 48 godzinnego kursu, poznała i doświadczyła innowacyjnej metody DRABINA, która została opracowana w ramach partnerskiego projektu z Fundacją św. Jadwigi w MorawieFundacja Via Salutis oraz islandzkim partnerem Ós Pressan.
Dzięki temu poszerzyła swoje umiejętności współpracy w zakresie edukacji o starości, edukacji międzypokoleniowej oraz senioralnej, skierowanej do osób w wieku senioralnym oraz do edukatorów i animatorów senioralnych.
-Bardzo dziękuję za te cztery twórcze dni!!! – Katarzyna Matusik
04.10.2022
Po raz kolejny😊 zakończyliśmy kursu języka niemieckiego – brawa !!!
Stało się … dobiegł końca kurs języka niemieckiego dla seniorów.
Oczywiście seniorzy jak zawsze pięknie podziękowali Pani lektor Karolinie Larek – Drewniak za jej profesjonalizm i umiejętność przekazania wiedzy z humorem.
Podziękowania były również dla koordynator projektu Katarzyny Matusik za jej kreatywność i działanie na rzecz rozwoju „Seniora”
My dziękujemy Seniorom za to, że są tak aktywni, chętni zdobywania wiedzy, za ich uśmiech i miłe słowa
BRAWA!!!😊😊
03.10.2022
Inauguracja 14 roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jeszcze Młodzi
„… by dodawać życia do lat a nie tylko lat do życia” pod takim hasłem nastąpiła Inauguracja 14 roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jeszcze Młodzi, która miała miejsce 28 września na 4 Peronie w Szklarskiej Porębie.
W programie była prezentacja projektu pod tytułem „Malarstwo poezja i rękodzieła artystyczne w twórczości seniorów słuchaczy Uniwersytetu III Wieku Jeszcze Młodzi – przyczynkiem rozwoju kultury i sztuki oraz integracji i rozwoju społeczności lokalnej miasta pod Szrenicą” w drugiej części nastąpiły zapisy na nowy rok i omówienie spraw organizacyjnych.
Wszystkim studentom serdecznie dziękuje za zaproszenie i życzę pięknej przygody edukacyjno-integracyjnej!!!
Katarzyna Matusik – koordynator projektu „Aktywni Seniorzy”
03.10.2022
30- lecie Fundacji St. Marienthal
Przedstawiciele Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A Pani Katarzyna Matusik oraz Pan Jerzy Kuśnierz w dniu 23.09.2022r. mieli wielką przyjemność uczestniczyć w uroczystości obchodzenia 30 – lecia Fundacji St. Marienthal.
Serdecznie gratulujemy Panu Michaelowi Schlittowi, który jest prezesem Fundacji od 25 lat!
Jesteśmy wdzięczni za dotychczasową współpracę na rzecz wzmocnienia konkurencyjności polsko-saksońskiego pogranicza oraz wzajemne kontakty w sferze biznesowej i społecznej.
27.09.2022
Konferencja pt. „Przez zielono-niebieską infrastrukturę i aktywność społeczną w stronę adaptacji do zmian klimatu”
W dniu 22.09.2022r., w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu seniorzy z projektu „Aktywni Seniorzy” wzięli udział w II Konferencji pt. „Przez zielono-niebieską infrastrukturę i aktywność społeczną w stronę adaptacji do zmian klimatu”
Tematy jakie były omawiane podczas konferencji to:
- Zmiany klimatu obecne i prognozowane na terenie transgranicznym Dolnego Śląska i Saksonii – Bartłomiej Miszuk IMGW – PIB
- Energia wodna Wilhelma – wykorzystanie wody deszczowej dla podtrzymania życia drzew i chłodzenia centralnego placu miejskiego w Gorlitz- Friedemann Dreßler, Przedstawieciel Urzędu Miasta Gorlitz / SAPOS gGmbH
- Zielono-niebieska infrastruktura w miastach i miejscowościach jako działania retencjonujące wodę i podnoszące bioróżnorodność.
- Wpływ zmian klimatu na zadrzewienia, dobór i pielęgnacja drzew w warunkach stresu wodnego i upałów.
- Świadomość społeczna zmian klimatu; co zachęca mieszkańców do podejmowania praktycznych działań łagodzących skutki zmian klimatu.
- Dobre praktyki współpracy polsko-niemieckiej przy projektach dla ochrony klimatu- Tomasz Żółkiewicz Fundacja Natura Polska.
Na zakończenie konferencji zostały wręczone statuetki „Gmina przyjazna klimatowi”
27.09.2022
Seminarium „Wychodzenie z pandemii z wigorem i rozmachem”cz.2
W dniach 19-20.09.2022r. w ramach projektu „Aktywni seniorzy” odbyła się część 2 seminarium „Wychodzenie z pandemii z wigorem i rozmachem”. Odbyło się ono w transgranicznej formule organizacyjnej. Dzień pierwszy był przeprowadzony w Międzynarodowym Centrum Spotkań St.Marienthal, dzień drugi w Miejskim Klubie Seniora w Zgorzelcu. W pierwszym dniu zaprezentowano dwa wykłady z zakresu edukacji zdrowotnej. Pierwszy dotyczył najstarszej nauki o zdrowiu – Ajurwedy. Na prezentacji przedstawiono terapie ajurwejdyjskie i wskazówki, jak budować i osiągnąć odporność organizmu poprzez oczyszczanie, właściwe odżywianie i życie zgodne z własnym rytmem.
Wykład drugi dotyczył choroby mózgu – demencji. Uczestnicy poznali jej przyczyny, diagnostykę i rodzaje demencji, porady jak zachować komunikację z osobą chorą w trakcie postępu choroby, zasady odżywiania osób z demencją oraz jak dostosować wyposażenia mieszkania do potrzeb osób chorych i jak pozyskać dofinansowanie do wyposażenia. Podczas pierwszego dnia seminarium uczestnicy zwiedzili również bibliotekę Klasztoru Cystersek St. Marienthal. Siostra zakonna oprowadzająca po bibliotece przedstawiła 800 letnią historię klasztoru, historyczny volumen ksiąg sakralnych, opowiedziała o życiu duchowym wspólnoty zakonnej na przestrzeni wieków oraz współczesną ofertę sióstr cysterek dla wiernych – dni skupienia i postu w klasztorze.
Program drugiego dnia seminarium był realizowany w Miejskim Klubie Seniora w Zgorzelcu. Uczestnicy zapoznali się z bogatą ofertą kulturalną, sportową i turystyczną Klubu, z zakresem współpracy transgranicznej seniorów i zakresem współpracy z instytucjami lokalnymi i regionalnymi. Następnym punktem programu, była bardzo ciekawa prelekcja o tematyce historycznej: „Wspólna mała ojczyzna – Górnołużyce”, którą zaprezentował senior ambasador – Tadeusz Świetliński. Część relaksacyjna składała się z wystawy prac malarskich wykonanych przez seniorów i z trzech bloków tańców w kręgu, pod kierunkiem instruktorki. Tańce w kręgu, przyniosły wiele radości uczestnikom seminarium i bardzo zintegrowały seniorów ambasadorów.
Podczas seminarium odwiedziła Nas opiekun projektu – Pani Małgorzata Terpiłowska ze Wspólnego Sekretariatu.
Katarzyna Matusik dziękuje wszystkim za udział i pomoc przy realizacji seminarium.
26.09.2022
Seniorzy i rock and roll !!!
Tak było w niedzielę 10.09.2022r., w muzycznym Klubie A PROPOS, zagrał dla nas i porwał do zabawy zespół GINEZ Trio
Koncert w ramach projektu „Seniorzy i rock and roll” okazał się strzałem…nie…nie w dziesiątkę …strzałem w setkę !!! – tak mówią również uczestnicy projektu „Aktywni Seniorzy” którzy gościnnie wzięli udział w spotkaniu.
Dziękujemy za zaproszenie i super zabawę BRAWA!!! dla LiDEREK z Klubu Dłużej Młodych i Fundacji Via Salutis.
My także czujemy rock and rolla
13.09.2022
Wizyta studyjna im. Ericha Fuchsa
W dniu 10.09.2022r. odbyła się ostatnia wizyta studyjna uczestników projektu Aktywni Seniorzy pod hasłem „Szlakiem im. Ericha Fuchsa” Tematyka wizyty jest efektem blisko dwuletniej współpracy polsko saksońskiej grupy ambasadorów seniorów, która zainicjowała wyznaczenie szlaku turystycznego im. Ericha Fuchsa. Informacyjna część wizyty miała miejsce w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze gdzie pracownicy przedstawili dwie prezentacje. Pierwsza dotyczyła biografii Ericha Fuchsa (1890-1983) i jego twórczości artystycznej inspirowanej fascynacją pejzażem Karkonoszy. Zaprezentowano będące w zbiorach Muzeum prace Fuchsa dokumentujące warunki życia mieszkańców oraz stosowane przez artystę techniki graficzne. Prezentacja druga dotyczyła procesów integracyjnych ludności przesiedlonej po II wojnie światowej na tereny Dolnego Śląska, które ukształtowały współczesną tożsamość dolnoślązaków. Następnie seniorzy ambasadorzy zaprezentowali swoje transgraniczne działania zmierzające do utworzenia szlaku turystycznego imieniem artysty. Po stronie saksońskiej odnaleziono archiwalną publikację dotyczącą twórczości Ericha Fuchsa, nawiązano współpracę z Muzeum Miejskim w Görlitz oraz odnaleziono i zaproszono do współpracy jego wnuczkę panią Renate Baumgärtner.
Zorganizowano wizytę pani Renate Baumgärtner i jej męża Friedolina do domu w Przesiece, który wybudował Fuchs i nazwał go FUCHSWINKEL. Tu wnuczka Ericha Fuchsa wraz z małżonkiem Friedolinem spotkała się na prywatnej wizycie z obecnymi mieszkańcami tego domu. Jednocześnie nawiązano współpracę z Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym i Lasami Państwowymi w celu dopełnienia formalnych wymogów wytyczenia szlaku.
Na zakończenie swojej prezentacji seniorzy ambasadorzy pokazali T-shirty ze zdigitalizowaną grafiką Ericha Fuchsa „Der Leineweber „/Tkacz lnu z roku 1957. Następnie uczestnicy zwiedzali z przewodnikami Park Miniatur w Kowarach. Po czym udali się do Gruszkowa na parking Przełęczy pod Średnicą gdzie oglądano panoramę Góry Krzyżna ( 654 m) którą przed stu laty w miejscu postoju namalował Erich Fuchs. Na zakończenie wizyty omówiono szlak turystycznyim. Ericha Fuchsa, który ma przebiegać w Rudawach Janowickich od Skalnika do Szwajcarki. Wykreowany przez seniorów ambasadorów Szlak im. Ericha Fuchsa jest wartością dodaną do projektu Aktywni Seniorzy, wzbogaca ofertę turystyczną regionu i popularyzuje twórczość artysty.
Katarzyna Matusik – koordynator projektu dziękuje Seniorom Ambasadorom: Panu Dietrichowi Kowalskiemu oraz Panu Tadeuszowi Boroniowi, za zaangażowanie. Podziękowania należą się również Pani Dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – Julicie Zapruckiej , Pani Anecie Firszt, Pani Annie Szczodrak oraz Panu Henrykowi Duminowi za współpracę i wygłoszone prelekcje, dziękuję również Pani Karolinie Larek – Drewniak za tłumaczenie.
29.07.2022
O historii naszego regionu…
W Karkonoszach niedaleko Schneekoppe, w dolinie Hirschberg koło Gruszkowa ma powstać ścieżka malarzy.
Inicjatywa wyszła od seniorów Ambasadorów którzy uczestniczą w projekcie „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat.”
Za wzór obrali sobie słynny Malerweg w Saksońskiej Szwajcarii.
„Chcemy stworzyć ścieżkę malarską, która oferuje piękne widoki na krajobraz Karkonoszy, ale także przypomina o artystach i ich dziełach” – mówi jeden z inicjatorów, Dietrich Kowalski.
Ten szlak turystyczny ma być poświęcony Erichowi Fuchsowi.
Artysta (1890 – 1982) malował w tym regionie do 1948 roku, m.in. cykl „Śląscy Górale”. Są to 262 akwaforty monochromatyczne i barwne.
Dolina z uroczymi wzgórzami, rzekami i wioskami na tle Karkonoszy przyciągała w XIX wieku nie tylko arystokrację z Prus. Swój ślad pozostawili architekci Friedrich Schinkel i Friedrich August Stüler, a pruski dyrektor ogrodów Peter Joseph Lenné zaprojektował rozległe parki.
W ten sposób w dolinie Hirschberg powstało największe zagęszczenie zamków w ówczesnej Europie.
Artyści tacy jak Caspar David Friedrich i Johann Wolfgang von Goethe, Theodor Fontane, a także romantyk Erich Fuchs zachwycali się pięknem tego regionu.
Krajobraz inspirował malarzy i poetów.
Po studiach artystycznych na Akademii Sztuk Pięknych w Lipsku romantyczny malarz i grafik Erich Fuchs przeprowadził się w 1914 r. do Bärndorfu – bardzo blisko Falkenberge (Sokolik). Fuchs wędrował do odległych górskich wiosek ze swoim szkicownikiem i uwieczniał na zdjęciach lokalne życie i kulturę w miejscach odległych od turystyki.
Dziś na próżno szukać Gruszkowa (Bärndorf) w przewodnikach turystycznych, ale jeszcze 100 lat temu region ten znajdował się poza utartymi szlakami. Dlatego malarz Erich Fuchs znalazł tak wiele niewiarygodnych motywów, zachwycających koneserów jego twórczości graficznej.
Jego obrazy odzwierciedlają nie tylko ciężkie życie mieszkańców Karkonoszy, ale także krajobraz.
Pod koniec II wojny światowej obrazy, grafiki i zdjęcia wielu artystów ze Śląska zostały rozrzucone na cztery wiatry.
Obrazy Fuchsa miały być pierwotnie przywiezione do Hiddensee pociągiem w ostatnich dniach wojny wraz z dziełami Gerharta Hauptmanna, jak twierdzą jego spadkobiercy, rodzina Baumgärtnerów z Verden: „Pisarz i malarz dobrze się znali”, ale transport się nie udał.
Po wojnie obrazy Fuchsa pojawiły się więc m.in. we Wrocławiu i Jeleniej Górze, ale także w Muzeum Narodowym w Norymberdze.
Teraz grupa seniorów Ambasadorów poszukuje kolejnych prac wspólnie z potomkami artysty z Niemiec Zachodnich. Wnuczka Renate Baumgärtner przejęła dziedzictwo swojego dziadka Ericha Fuchsa. Najważniejsze jest dla niej, aby jej przodek nie został zapomniany.
„Ważne jest dla mnie tylko to, aby dzieło mojego dziadka zostało zachowane. Dlatego uważam, że to wspaniale, że teraz jest takie zainteresowanie tym szlakiem turystycznym również w Polsce”.
Planowana Ścieżka Malarza w Karkonoszach ma zaczynać się w Falkenberge (Sokolik), następnie mijać malownicze Karpniki (Fischbach) z zamkiem, przecinać samotny Gruszków i prowadzić do Kowar (Schmiedeberg), a kończyć się w Wojkowie (Hohenwiese).
25.07.2022
W poszukiwaniu tradycji.
W dniu 21.07.2022r. Koło Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach w Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowało podsumowanie projektu: „Jak to robią inni”, realizowanego w ramach Erasmus+ Edukacja Dorosłych.
Jak pielęgnować lokalne zwyczaje w regionie, w którym nie ma jednolitych tradycji?
Jak podtrzymać dziedzictwo kulturowe w miejscu, w którym przenika się ludność różnych narodowości?
W jaki sposób uczyć się o zachowaniu tradycji i kultywowaniu jej w przyszłości?
Z takim wyzwaniem zmierzyło się i doskonale sobie poradziło Koło Gospodyń Wiejskich z Mysłakowic.
Celem Projektu: „Jak to robią inni”, było poszerzanie wiedzy członków Koła nie tylko o własnym regionie , ale także o pielęgnowaniu tradycji w innych krajach, o sposobach dokumentowania lokalnych zwyczajów i przekazywania ich kolejnym pokoleniom.
Przewodnicząca – Pani Maria Patejuk-Stenzel zaprezentowała projekt: „Jak to robią inni” zachowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego, w ramach którego odbyły się 24 spotkania organizacyjne, 10 spotkań tematycznych, 5 warsztatów, 1 krajowa wizyta studyjna oraz 3 wizyty studyjne zagranicę, plus 1 konferencja.
Na zakończenie projektu oczywiście pojawiły się liczne gratulacje, uściski i podziękowania.
My również przyłączamy się do nich, życząc dalszych sukcesów!!!
25.07.2022
Wizyta studyjna Pani Renate Baumgärtner – wnuczki Ericha Fuchsa.
W dniu 21.07.2022r., w Muzeum Karkonoskim odbyło się spotkanie Seniorów Ambasadorów z wnuczką Ericha Fuchsa – Panią Renatą Baumgärtner.
Wzięli w nim udział: Pani Wanda Boroń, Maria Marciniak, Pan Tadeuszem Boroń, Dietrich Kowalski, a także Pani Dyrektor Muzeum Julita Izabela Zaprucka oraz Katarzyna Matusik – koordynator projektu KARR.S.A „Aktywni Seniorzy”.
Spotkanie miało na celu przedstawienie Pani Renacie idei powstania szlaku turystycznego nazwanego na cześć Jej dziadka.
Dla przypomnienia cała inicjatywa „Szlaku im. Ericha Fuchsa” zrodziła się dzięki uczestnictwu Pani Wandy i Pana Tadeusza Boroń z Klubu Sudecka Chatka w projekcie : „Utworzenie Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko – polskim pograniczu. Projekt modelowy” w latach 2017-2019 i w projekcie „ Aktywni Seniorzy – Transgraniczny marketing oferty instytucji, kultury, turystyki i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym przez wolontariat” oraz seniorów Pana Freda Höfmanna i Pana Dietricha Kowalskiego, którzy odkryli wspólne zainteresowanie i nawzajem „zarazili” się pomysłem stworzenia szlaku im. Ericha Fuchsa.
Seniorzy Ambasadorzy swój pomysł udokumentowali wizytą studyjną po trasie proponowanego szlaku, zaś materiały i opisy zostały umieszczone w publikacji pt. „ Wędrówki po najciekawszych miejscach polsko-saksońskiego pogranicza”, będącej częścią projektu „Aktywni seniorzy! ”.
Seniorzy Ambasadorzy złożyli do PTTK pismo z prośbą o wyrażenie zgody na nadanie odcinkowi szlaku żółtego – prowadzącemu od schroniska Szwajcarka na Skalnik imienia – Ericha Fuchsa.
Proponowany szlak ma długość 9,5 km, aby go przejść należy pokonać ponad 800 metrów przewyższeń, co daje 15 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej. Jego początek znajduje się przy schronisku Szwajcarka – na wysokości 519 metrów n.p.m., natomiast koniec – na najwyższym szczycie Rudaw Janowickich – Skalniku – o wysokości 945 metrów n.p.m.
W dniach 19-25.07.2022r., udało się Seniorom Ambasadorom zorganizować wizytę studyjną dla Państwa Baumgärtner.
Program przewidywał zwiedzanie Muzeum Śląskiego w Görlitz , Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Muzeum Gerharda Hauptmanna – gdzie mieszczą się dzieła wybitnego malarza. Pani Renata Baumgärtner spotkała się z obecnymi mieszkańcami domu, który wybudował Jej dziadek, w 1938 roku w Przesiece. Goście odwiedzili Park Miniatur oraz Gruszków- wioskę w której tworzył E. Fuchs. Swoją wizytę zakończyli w Pałacu Staniszów, zwiedzając Dolinę Pałaców i Ogrodów. W dniu 25.07.2022r., uczestnicy wizyty wyjechali do Wrocławia i zostali przywitani przez
Paną Dr. Emilię Kloda -Asystent Działu Sztuki w Zakładzie Narodowym im Ossolińskich gdzie nastąpiła prezentacja dzieł Ericha Fuchsa.
Dziękuję Seniorom Ambasadorom za ich wkład i serce przy organizacji całego wydarzenia – które finalnie okazało się wielkim sukcesem!
Wszystko to, pokazuje jak dużo można osiągnąć działając razem, jak wiele dają Nasze projekty, wymiana doświadczeń, wspólne spotkania, wizyty studyjne i pozostałe działania.
Wszystko może się udać, jeśli tylko się chce!
Takie efekty, to dla mnie, „zastrzyk” do dalszego działania i pisania projektów. Gratuluję i dziękuję – Katarzyna Matusik koordynator projektu.
08.07.2022
„Radość to antidotum na stres !!!” seminarium pt. Wychodzimy z pandemii z wigorem i rozmachem.
W dniach 05-07.07.2022r. w St. Marienthal odbyło się seminarium „Wychodzenie z pandemii z wigorem i rozmachem” którego celem było poznanie technik programowania umysłu na podejmowanie nowych aktywności i osiąganie sukcesów. Program seminarium składał się z 3 bloków tematycznych. W ramach bloku pierwszego identyfikowano własne zasoby i potencjały min. talenty, doświadczenia, mocne strony, które są użyteczne do realizacji własnych potrzeb i osiągania celów w sytuacjach zmiany i adaptacji. Następnie przeprowadzono ćwiczenia na kształtowanie pozytywnego obrazu i akceptacji samej siebie, na eliminowanie negatywnego myślenia, na pokonywanie ograniczeń i radzenie sobie ze stresem, na wzrost poczucia sprawstwa i na pobudzanie motywacji do działań bez obawy przed zmianami. Przyjęto zasadę, że podejmowanie nowych działań ma być oparte wysokiej samoocenie, na pokonywaniu lęków i słabości i osiąganiu radości życia z własnych sukcesów.
Blok drugi warsztaty zielarskie obejmowały wspólne zbieranie i obróbkę ziół oraz przygotowanie pesto na kolację. W trakcie warsztatów uczestnicy nauczyli sią rozpoznawania ziół poznali ich zastosowania w kosmetyce oraz ich walory lecznicze i kulinarne. Ważnym elementem edukacji była prezentacja ziół jadalnych, które mogą służyć jako pełnowartościowe pożywienie i pozwolą na przeżycie w ekstremalnych sytuacjach braku żywności.
W bloku trzecim rehabilitantki Centrum Medycyny Osób Starszych przy Klinice Miejskiej w Görlitz przedstawiły formy prewencji zapobiegania upadkom oraz materiały edukacyjne dla seniorów i opiekunów. Następnie przeprowadziły wspólne ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które są praktykowane na kursach zapobiegania upadkom.
W dyskusji podsumowującej uczestnicy bardzo wysoko ocenili program seminarium, prowadzących i interaktywną formę prowadzenia ćwiczeń.
Motto które towarzyszyło seniorom przez całe warsztaty to „ Radość to antidotum na stres!!!”, „ Radość jest równie ważna jak jedzenie” oraz „Nie da się żyć w smutku i powadze, radość jest siłą która NAS napędza”
13.06.2022
Zakończenie XIII Roku Akademickiego UTW „Jeszcze Młodzi” w Szklarskiej Porębie.
UTW „Jeszcze Młodzi” w Szklarskiej Porębie działa przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej od 2009 roku.
Celem działania UTW jest nauka, rozwój, aktywizacja oraz realizacja pasji i zainteresowań – nie tylko tych już posiadanych, ale i tych jeszcze nie odkrytych!
Słuchaczem może zostać każda osoba, która ukończyła 45 lat i złożyła wniosek o przyjęcie w sekretariacie MOKSiAL. W chwili obecnej jest już 76 słuchaczy!
11.06.2022r., na 4 Peronie w Szklarskiej Porębie słuchacze UTW „Jeszcze Młodzi” , mieli zakończenie XIII roku akademickiego. W spotkaniu wzięła udział Pani Katarzyna Matusik – koordynator projektu „Aktywni Seniorzy”.
UTW i KARR współpracują ze sobą przy projektach „ Cieszymy się na dalsze działania, życząc Uczestnikom kolejnych lat istnienia oraz realizacji działań z wigorem i uśmiechem na twarzy”- mówi Katarzyna Matusik
Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Ireny Kubery – Prezes i Pani Beaty Holek – Z-ca Prezes, za pamięć i współpracę.
Dziękujmy i gratulujemy!!!
07.06.2022
Konferencja pn.: „Projekt Adult Inclusive Design w Polsce. Włączanie seniorów w aktywny wolontariat”.
W dniu 02.06.2022 r. na zaproszenie Fundacji Aktywni XXI z Jeleniej Góry, z którą mamy przyjemność współpracować od dłuższego czasu, uczestniczyliśmy w konferencji pn.: „Projekt Adult Inclusive Design w Polsce. Włączanie seniorów w aktywny wolontariat”. Konferencja odbyła się w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze i promowała produkty intelektualne stworzone w ramach projektu Erasmus+ Adult Inclusive Design. Wszystkich uczestników serdecznie przywitała Pani Danuta Sadownik prezes Fundacji, która przybliżyła działalność i projekty realizowane przez Fundację Aktywni XXI z Jeleniej Góry. Następnie wysłuchaliśmy Pani Andżeliki Fabijańskiej koordynator projektu, która opowiadała o Projekcie Adult Inclusive Design oraz Pani Małgorzaty Pokosz prezentującej podręcznik metodyczny, grę AMADA a także opowiadającej o wolontariacie jako źródle lepszej jakości życia seniorów. Temat wolontariatu w kontekście dobrego uczynku czy konieczności poruszyła także Pani Dorota Goetz prezes stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Partnerstwa Ducha Gór. Spotkanie uważamy za bardzo owocne i bardzo dziękujemy za zaproszenie.
06.06.2022
Współpraca w ramach projektu z Interreg Południowy Bałtyk „Aktywni dla wszystkich” oraz „Aktywni seniorzy” z Interreg Polska -Saksonia.
UDAŁO SIĘ! W ostatnim czasie dwa projekty finansowane z dwóch różnych programów nawiązały nową współpracę! „Aktywni dla wszystkich” z Interreg Południowy Bałtyk oraz „Aktywni seniorzy” z Interreg Polska -Saksonia.
„Aktywni dla wszystkich” to projekt z 3. naboru SeedMoney mający na celu zaangażowanie osób z niepełnosprawnościami i seniorów z obszaru Morza Bałtyckiego poprzez aktywny sport i turystykę wraz ze wsparciem samorządowym.
Inicjatywa jest prowadzona przez Gminę Kołobrzeg w partnerstwie z Administracją Rejonu Szylutė na Litwie oraz Miastem Barth w Niemczech i opiera się na wcześniejszych doświadczeniach projektu Baltic For All.
Projekt „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat”- to plan, którego zadaniem jest poszerzenie interkulturowych i cyfrowych kompetencji seniorów w celu rozpowszechniania poprzez wolontariat wiedzy na temat oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej, działających w kraju sąsiada.
W dniach 1-3.06.2022 w Urzędzie Gminy Kołobrzeg, koordynator projektu „Aktywni Seniorzy” Pani Katarzyna Matusik wzięła udział w spotkaniu z Zastępcą Wójta – Panią Katarzyną Janicką-Golonka oraz pracownikami urzędu, gdzie przedstawiła i promowała przedsięwzięcie.
Został on uznany za wzorcowy – projekt dobrych praktyk.
W następnych dniach odbyło się spotkanie w Ośrodku Sportów Wodnych w Dźwirzynie z Seniorami z Domu Seniora i Klubu Seniora. Katarzyna Matusik dokładnie omówiła: „Utworzenie Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko-polskim pograniczu. Projekt modelowy” oraz „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat.
Przedstawiła również, jak dokładnie działają wspomniane inicjatywy i czego można się po nich spodziewać. Seniorzy z klubu środowiskowego „Młodzi Duchem” z zaciekawieniem słuchali prezentacji, zadając liczne pytania. Temat wzbudził ich duże zainteresowanie. Intencją gminy przy organizacji spotkania było nawiązanie współpracy z KARR S.A i przekazanie idei projektu dla Gminy Kołobrzeg.
Zbieżność pomiędzy tymi dwoma projektami stanowi konkretny przykład kapitalizacji naszych wspólnych wysiłków na rzecz wspierania współpracy transgranicznej w Unii Europejskiej.
05.05.2022
UWAGA !!!
Od czerwca wznawiamy kurs j. niemieckiego dla Seniorów w ramach projektu „Aktywni Seniorzy”.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020
Osoby zainteresowane prosi się o kontakt z koordynatorem projektu:
Katarzyną Matusik nr tel.600837139
😊Kurs jest bezpłatny !!!
12.04.2022
SUKCES SUKCES SUKCES
Po raz 3 projekt „Aktywni Seniorzy” został przedłużony.
W dniu 7.04.2022r., Komitet Monitorujący Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 przedłużył jego realizację do 31.012.2022r.!!!
Oznacza to, że będzie miał on rozszerzone działania:
- seminarium pt. „Wychodzenie z pandemii z wigorem i rozmachem”
- seminarium pt. „Wychodzenie z pandemii z werwą” cz. 2
- kontynuacja kursu języka polskiego (20 h) i niemieckiego (15 h) oraz przeprowadzenie dwudniowych warsztatów językowych
- wizyta studyjna do Polski Szlakiem im. E. Fuchsa
- konferencja kończąca projekt jest przewidziana na listopad 2022r.
„Działania te przyczynią się do niwelowania negatywnych skutków pandemii COVID -19 na obszarze wsparcia.
Od stycznia 2020r., obowiązywał na świecie stan zagrożenia epidemicznego, ograniczono ruch graniczny, zarządzono „Lock down”, nakaz noszenia maseczek, przyłbic, rękawiczek jednorazowego użytku. Wprowadzono sczepienia i paszporty tzw. „Covid”. Cała sytuacja pandemiczna bardzo negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne nas wszystkich, pogłębiła stany depresyjne i lękowe.
Osoby starsze są szczególną grupą ryzyka. W przypadku seniorów liczą się czasem nawet małe gesty. Wystarczy telefon, rozmowa, spotkanie. To z myślą o Nich – chcemy wprowadzić nowe działania, które wniosą znaczący wkład w promowanie zdrowia na terenie polsko- saksońskiego pogranicza.
Przedsięwzięcia te mają ułatwić życie seniorów w momencie osamotnienia, braku wsparcia, czy bezsilności.
Z tego powodu kontynuacja i przedłużenie projektu jest jak najbardziej wskazane i ma sens.”- Powiedziała Katarzyna Matusik – koordynator projektu.
Wszyscy niezwykle cieszymy się na dalszą współpracę z seniorami.
05.04.2022
Seminarium pt. „Turystyka zdrowotna”.
W dniach 30-31.03.2022r. w St. Marienthal w ramach projektu „Aktywni Seniorzy”, odbyło się seminarium pt. „Turystyka zdrowotna”. Jego celem było poznanie sposobów regeneracji ustroju dzięki aktywnemu wypoczynkowi fizycznemu i psychicznemu. Seminarium prowadzone było w formie wykład-ćwiczenia–interakcyjna dyskusja, a jego program składał się z dwóch bloków tematycznych: zapobieganie zespołom bólowym kręgosłupa oraz zapobieganie stresu.
Prowadzące zajęcia terapeutki zaprezentowały techniki profilaktyczne pozwalające zachować mobilność i motywację do prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia.
W części wykładowej – terapeutka profilaktyki kręgosłupa – wygłosiła teoretyczny wykład o przyczynach zespołów bólowych kręgosłupa. W części praktycznej natomiast przeprowadziła ćwiczenia na elastyczność mięśni szyjnych i dolnych mięśni kręgosłupa. W kolejnym bloku omówiła wpływ marszu z kijami Nordic Walking na zdrowie oraz podstawy teoretyczne techniki Nordic Walking, w tym zasady doboru sprzętu do marszu z kijami. Następnie poprowadziła wspólny marsz z kijami w terenie.
Terapeutka zdrowia psychicznego – przeprowadziła zespół ćwiczeń łagodzenia stresu. Odbywały się one częściowo w sali wykładowej, a częściowo w plenerze. Zaprezentowane techniki odstresowujące opierały się na podnoszeniu świadomości swojego ciała i osiąganiu równowagi mentalnej.
Podczas ćwiczeń seniorzy utrzymywali wspólne relacje koleżeńskie, podkreślając zadowolenie z uczestnictwa w warsztatach.
W dyskusji podsumowującej bardzo wysoko ocenili program warsztatów i podkreślili, że doskonale wpisał się on w ich zapotrzebowanie na edukację turystyki zdrowotnej.
21.03.2022
Tandem Kurs- polsko saksońskie warsztaty językowe
W dniach 15-16.03.2022r., w St. Marienthal w ramach projektu „Aktywni Seniorzy” został przeprowadzony „Tandem Kurs- wspólne warsztaty językowe”.
W trakcie spotkania seniorzy sprawdzali swoje kompetencje językowe nabyte podczas kursów przeprowadzonych w ramach działań projektu.
Program Tandem Kursu składał się z pakietu ćwiczeń nakierowanych na posługiwanie się językiem sąsiada. Obejmowały one min. umiejętność przedstawiania się, wyrażanie emocji i życzeń, opowiadanie o sobie i o swoim mieście. Seniorzy uczestniczyli również we wspólnych grach językowych: Bingo, Domino, Zielony Kapturek, Poznajemy Polskie Województwa i Niemieckie Landy, czytamy teksty w języku sąsiada, pantomimiczne zgadywanie narodowych idiomów, nazw zawodów i zwrotów z życia codziennego. Na ćwiczeniach wykorzystywano różne sposoby komunikacji; za pomocą rozmowy, gestykulacji, animacji językowej, sporządzonych notatek oraz słowników elektronicznych. Atrakcyjna forma prowadzenia zajęć pozwoliła na przezwyciężenie blokad językowych, na pogłębienie kontaktów osobistych między seniorami polskimi i saksońskimi oraz na wzmocnienie otwartości i wspólnego zaangażowania na rzecz promocji oferty kraju sąsiada. Uczestnicy poznali również nowoczesne strategie uczenia się języka i strategie korzystania z języka, niezwykle pomocne w dalszym doskonaleniu kompetencji językowych.
Brawa dla uczestników!!!
24.01.2022
Utworzenie „Szlaku turystycznego im. Ericha Fuchsa”
W dniu 20.01.2022r. polsko-saksońscy seniorzy spotkali się po raz kolejny aby ustalić szczegóły realizacji przedsięwzięcia „Szlaku im. Ericha Fuchsa”. Cała inicjatywa zrodziła się dzięki uczestnictwu Pani Wandy i Pana Tadeusza Boroń w projekcie : „Utworzenie Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko- polskim pograniczu. Projekt modelowy” w latach 2017-2019 oraz w projekcie „ Aktywni Seniorzy- Transgraniczny marketing oferty instytucji, kultury, turystyki i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym przez wolontariat” .
Zamiar utworzenia szlaku turystycznego im. Ericha Fuchsa, w 130. rocznicę urodzin artysty uzasadnili tym, że „… utworzenie szlaku turystycznego im. Ericha Fuchsa miałoby nawiązywać do dziedzictwa kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej oraz stanowić ważny element edukacyjny, upowszechniający turystykę kulturową pogranicza Karkonoszy, Gór Izerskich oraz Łużyc”.
Swój pomysł udokumentowali wycieczką po trasie proponowanego szlaku, materiały i opisy zostały umieszczone w publikacji pt. „ Wędrówki po najciekawszych miejscach polsko-saksońskiego pogranicza” będącej częścią projektu „Aktywni seniorzy! ”.
Seniorzy w składzie Agnieszka Marciniak Aktive Seniorin, Dietrich Kowalski IBZ Ostritz, Fred Hoffmann IBZ Ostritz i Tadeusz Boroń Sudecka Chatka, rozmawiali w Muzeum Karkonoskim z Panią Dyrektor Julitą Zaprucką oraz Panem Hubertem Papajem – prezesem Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego o dalszej realizacji przedsięwzięcia.
Rozmawiano na temat możliwości i terminu zorganizowania w 2022 roku wydarzenia poświęconego upamiętnieniu twórczości E. Fuchsa.
Ponadto 18.01. 2022r. w Sudeckiej Chatce odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył prezes oddziału PTTK „Ziemi Kamiennogórskiej” w Kamiennej Górze Pan Dariusz Bruździak oraz przedstawiciele Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, Pan Prezes Krzysztof Tęcza oraz Pan Andrzej Mateusiak.
Na ich ręce zostało przekazane pismo od Towarzystwa Karkonoskiego- reprezentowanego przez Pana Prezesa Janusza Korzenia i Pana Witolda Szczudłowskiego, z prośbą o wyrażenie zgody na nadanie odcinkowi szlaku żółtego – prowadzącemu od schroniska Szwajcarka na Skalnik – imienia Ericha Fuchsa. Proponowany szlak ma długość 9,5 km, aby go przejść należy pokonać ponad 800 metrów przewyższeń, co daje 15 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej. Początek szlaku znajduje się przy schronisku Szwajcarka na wysokości 519 metrów n.p.m., zaś jego koniec na najwyższym szczycie Rudaw Janowickich -Skalniku, o wysokości 945 metrów n.p.m.
24.01.2022
Erasmus+ Szansą na edukację dorosłych
W dniu 21.01.2022r. Koło Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach w Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowało warsztaty pt.” Erasmus+ Szansą na edukację dorosłych”. Udział w nich wzięli min. wójt Gminy Mysłakowice – Pan Michał Orman, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mysłakowicach – Pan Andrzej Dąbek oraz koordynator Projektów Unijnych KARR.S.A. – Pani Katarzyna Matusik.
Przewodnicząca – Pani Maria Patejuk-Stenzel zaprezentowała projekt:
„Jak to robią inni” zachowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego.
Dlaczego o tym informujemy?
Otóż jak wspomniała pani Maria – inicjatywa powstała m.in.: dzięki zdobytej wiedzy przekazanej podczas warsztatów w ramach projektu:
„Utworzenie Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko – polskim pograniczu. Projekt modelowy” – w którym osobiście uczestniczyła.
Pani Maria wraz z Panią Ireną Tabaczyńską napisały projekt „Jak to robią inni” zdobywając na 100 możliwych punktów aż 82 !!!
Serdecznie Gratulujemy i cieszymy się ich sukcesem!
To wspaniałe, że Nasze projekty spotykają się z tak pozytywnym odbiorem, inspirują oraz dodają Wam skrzydeł do działania i realizacji kolejnych pomysłów !
20.01.2022
Gratulacje!!!
22 listopada 2021r. zakończył się konkurs fotograficzny pod nazwą „Moja miejscowość w obiektywie”- organizowany przez Urząd Gminy Złotoryja.
W konkursie wzięło udział 17 uczestników, którzy nadesłali aż 55 fotografii, przedstawiających Gminę Złotoryja.
Komisja konkursowa wybrała najlepsze prace. Wśród nich znalazła się fotografia naszej Seniorki – Pani Grażyny Staronki. (zdjęcie „Na placu przed szkołą”).
Jak mówi Pani Grażyna, dużo jej dało uczestnictwo w warsztatach z cyfryzacji, podczas których seniorzy przyswajali wiedzę o fotografii pod czujnym okiem trenera: Pani Gabrieli Stefanowicz.
Gratulujemy, cieszymy się i jesteśmy dumni z takich sukcesów!!!
19.01.2022
Zakończenie kursu języka niemieckiego – brawa !!!
W dniu wczorajszym dobiegł końca kurs języka niemieckiego dla seniorów.
Oprócz olbrzymiej dawki nauki, wniósł on w ich życie mnóstwo radości!
Ostatnie zajęcia były pełne ciepłych gestów i wzruszeń.
Uczestnicy projektu dziękowali Pani Karolinie Drewniak za jej pracę i zaangażowanie w ich rozwój oraz koordynatorce projektu Pani Katarzynie Matusik za samą możliwość wzięcia udziału w kursie i projekcie Interreg Polska-Saksonia.
Panie otrzymały przepiękne kwiaty i tort😊
Uczestnicy nadal chcą zdobywać wiedzę, co zasugerowali słowami:
„ Z podziękowaniem za już i z nadzieją na jeszcze” !
05.01.2022
Seniorzy polecają przewodnik
Przewodnik po najciekawszych miejscach Saksonii i Kotliny Jeleniogórskiej przygotowali aktywni seniorzy. Jak mówią wystarczy wziąć plecak i zdobywać świat.
Zobacz sam!!!
28.12.2021
Kurs języka niemieckiego – brawa dla wytrwałych!!!
Kurs języka niemieckiego dla seniorów dobiega końca.
Od ponad roku, nasi seniorzy uczyli się języka niemieckiego.
W marcu 2022r. pojadą na warsztaty do St. Marienthal, aby w grupach polsko-saksońskich „szlifować” język sąsiada.
Kurs zawsze przebiegał niezwykle efektywnie, a dzięki Pani lektor Karolinie Drewniak -Larek jego uczestnicy osiągnęli fantastyczne wyniki!
Wszystkim dziękuje za aktywność, chęci i zaangażowanie.
Katarzyna Matusik – koordynator projektu.
15.11.2021
Jubileuszowa 5. Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 UTW w Gromadce.
W dniu 6.11.2021r w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Gromadce odbyła się Jubileuszowa 5. Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Ceremonia rozpoczęła się wystąpieniem Wójta Gminy dr inż. Dariusza Pawliszczy oraz prof. dr hab. Andrzeja Kalety, którzy przywitali zebranych gości.
Następnie zostało odczytane sprawozdanie z pracy UTW w latach 2016/202 przygotowane przez dr inż. Bożenę Kuchmacz.
Podczas uroczystości wystąpili zaproszenie goście min. dr inż. Marcin Kęsy z Wyższej Szkoły Gospodarczej w Bydgoszczy prezentujący wykład „Metody zarządzania czasem”.
Spotkanie urozmaicały występy zespołów: Wesoła Gromadka, Ale -Babki, My Słowianie oraz Fajna Ferajna.
Podczas imprezy miała również miejsce inauguracja studentów oraz wręczenie wyróżnień.
Jedno z nich – za zaangażowanie włożone w rozwój kompetencji seniorów – otrzymała Katarzyna Matusik – koordynator projektu „Utworzenie Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko-polskim pograniczu. Projekt modelowy”, oraz projektu „Aktywni Seniorzy”.
Wszystkim studentom gratulujemy i życzymy sukcesów w nowym Roku akademickim.
05.11.2021
Spotkanie Zespołów Kompetencji Seniorów w Zgorzelcu.
W dniu 18.10.2021r. w Miejskim Klubie Seniora w Zgorzelcu odbyło się wspólne spotkanie Zespołów Kompetencji Seniorów, które powstały podczas projektu „Utworzenie Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko-polskim pograniczu. Projekt modelowy”. Dzięki projektowi, w którym udział biorą zespoły z Gromadki, Gorlitz, Jeleniej Góry i Zgorzelca, liderzy z obu stron granicy mogli uczestniczyć w szkoleniach i spotkaniach, dzięki którym z kolei powstały Centra Kompetencji działające na rzecz Seniorów od 2017r.
We wspaniałej atmosferze podsumowano dotychczasowe działania i omówiono dalsze plany na 2022r.
Serdeczne podziękowania należą się Pani Halinie Rączkowskiej oraz seniorom ze Zgorzelca za organizacje wydarzenia.
02.11.2021
Aktywni Seniorzy poszerzają wiedzę z cyfryzacji!
Tym razem seniorzy w ramach projektu „Aktywni Seniorzy poszerzali swoją wiedzę z cyfryzacji.
Warsztaty prowadzone przez Jolantę Ratyńską umożliwiły zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z obsługą komputera i innych urządzeń elektronicznych. Seniorzy dowiedzieli się jak:
- Zainstalować oprogramowanie na komputerze
- Zainstalować aplikację na smartfonie
- Dołączyć do video spotkania (komputer/smartfon)
- Obsługiwać kamerę i mikrofon
- Ustalać sposób wyświetlania ekranu
- Komunikować się przez czat
- Korzystać z linków umieszczonych na czacie
- Pracować na udostępnionej białej tablicy
- Udostępniać swój ekran i materiały prezentacyjne
- Korzystać z breakout rooms
- Stosować emotikony reakcji
- Zaplanować spotkanie i rozesłać powiadomienia do uczestników
- Uruchomić spotkanie
- Zadbać o bezpieczeństwo spotkania
- Nagrywać spotkanie
- Udostępniać i prezentować materiały
- Przygotować i udostępnić białą tablicę
- Zorganizować efektywną pracę na białej tablicy i zapisać wyniki
Ponadto pracowali z aplikacją Jeleniogórskie Questy – narzędziem cyfrowym do promowania atrakcji turystycznych, oraz zrozumieli jak pobrać unijny certyfikat, założyć konto e -pacjent, przesłać zdjęcia z telefonu na laptop lub komputer.
12-13.10.2021
W dniach 12-13.10.2021 w Międzynarodowym Centrum Spotkań ST. Marienthal odbyły się warsztaty „Bilans Pośredni”. Przed ich rozpoczęciem, seniorzy otrzymali przewodnik turystyczny Wędrówki po najciekawszych miejscach polsko-saksońskiego pogranicza, który miał wspomagać rozpowszechnianie rezultatów projektu. Narodowe koordynatorki omówiły zrealizowane cele i działania projektu, a następnie zaprezentowały filmy dokumentujące wyjazdy studyjne.
Uczestnik projektu Alfred Simm – prezes stowarzyszenia Wschodniosaksońscy Miłośnicy Kolei- przedstawił wizję polsko-saksońskiej współpracy z Koleją Wąskotorową w Zittau. Jako przykładowe działania zaproponował przyjazd zabytkowego pociągu specjalnego z 35 tonową lokomotywą na wybrane dworce po stronie polskiej. Polskich uczestników zaprosił do udziału w ludowych dożynkach odbywających się corocznie we wrześniu w Zittau, w ramach Dni Saksonii. Określił również warunki logistyczne i instytucjonalne współpracy oraz wypracowane formy wielojęzycznej promocji.
W części warsztatowej, podzieleni na grupy seniorzy identyfikowali swoje potencjały do pracy ambasadora z wykorzystaniem przewodnika turystycznego. Zidentyfikowano cechy ambasadora seniora, doświadczenia i umiejętności nabyte podczas części edukacyjnej projektu, jak również rodzaje kompetencji, które chcieliby dodatkowo nabyć, aby doskonalić pracę ambasadora. Wyniki prac w grupach zostały przedyskutowane na wspólnej sesji, podczas której przeprowadzono aktywne ćwiczenie na podniesie wzajemnej komunikacji transgranicznej.
Ponadto w trakcie warsztatów zaprezentowano aktywności transgraniczne seniorów prowadzone w Miejskim Klubie Seniora w Zgorzelcu oraz aktywności Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Stowarzyszenia Senior 60 ze Szklarskiej Poręby prowadzone na rzecz miejscowych seniorów.
W części studyjnej warsztatów lokalny przewodnik oprowadził uczestników po terenie klasztoru St.Marienthal, a na zakończenie warsztatów seniorzy odbyli wspólny spacer po przyklasztornej Drodze Krzyżowej.
Ważnym punktem warsztatów był wspólny wieczór muzyczny, na którym uczestnicy mieli okazję sprawdzić umiejętności komunikowania się z seniorami z kraju sąsiada.
17.09.2021
XIV Dolnośląskim Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku
W dniu 10.09.2021r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, ponad 140 osób pojawiło się na XIV Dolnośląskim Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Federacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Sudecki UTW oraz Wałbrzyski UTW zorganizowali tegoroczne wydarzenia pod hasłem: „Pandemiczna Psychologiczna OD-NOWA”.
W programie udział wzięły: dr Bogna Bartosz z Uniwersytetu Wrocławskiego – wygłaszająca wykład „ Pandemiczna psychologiczna OD-NOWA”, Teresa Ziegler z Federacji UTW, organizująca internetowy konkurs „ Zamknięci w domu otwarci na sztukę” oraz Elżbieta Kowalczyk z Dolnośląskiej Społecznej Rady Senioralnej „Podsumowująca ankiety aktywny Cyfrowy senior”. Karolina Popiel z Noworudzkego UTW zreasumowała działania UTW w czasie pandemii: Marszem Nordic Walking Studentów UTW 2021. Podczas forum odbyły się wzbudzające duże zainteresowanie warsztaty taneczne, florystyczne, cyfrowe, plastyczne oraz joga śmiechu. Cała wydarzenie zwieńczył koncert trio Pawła Stuczyńskiego z Filharmonii Sudeckiej.
W spotkaniu wzięła także udział koordynator projektu : „Aktywni Seniorzy” oraz projektu „Utworzenie Zespołów Kompetentnych Seniorów na niemiecko-polskim pograniczu. Projekt modelowy” – Katarzyna Matusik .
Serdecznie dziękuje Pani dyrektor GOK w Gromadce Bożenie Kuchmacz oraz Pani Prezes Teresie Ziegler z Federacji UTW, za możliwość wzięcia udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.
03.08.2021
Sukces!!!
Po raz kolejny udało się przedłużyć realizację projektu „Aktywni Seniorzy”
Szanowni Państwo, Uczestnicy projektu!!!
uprzejmie informuję, że w dniu 29.07.2021r.
Komitet Monitorujący Programu Współpracy INTERREG
Polska-Saksonia zatwierdził zmianę w projekcie i przedłużył czas realizacji projektu do maja 2022r.👏
Projekt przewiduje wprowadzenie nowych działań:
✅Seminarium dla 40 (20 PL oraz 20 DE) uczestników o tematyce „Turystyka zdrowotna, jak sobie radzić w czasach pandemii“
✅Warsztaty na temat wykorzystania cyfryzacji, obsługa aplikacji Zoom.
✅Kurs języka dla Seniorów.
✅Seminarium językowe „Tandem językowy”
✅Konferencja Kończąca projekt.
Cel szczegółowy :
🔴Przeprowadzenie kursu języka polskiego i niemieckiego dla seniorów, dalsza znajomość języka sąsiedniego otworzy przed uczestnikami możliwość rozwoju osobistego. Ucząc się języka obcego seniorzy mają okazję, by nawiązać znajomość z osobami z innego kręgu kulturowego oraz lepiej je zrozumieć.
🔴W tym celu zostaną zorganizowane warsztaty tandemowe na których seniorzy będą prowadzić konwersacje i pogłębiać wiedzę.
🔴Zostaną przeprowadzone warsztaty z cyfryzacji, które mają na celu aktywizować seniorów w dobie pandemii oraz rozpowszechniać i popularyzować technikę cyfrową, wprowadzać na szeroką skalę infrastrukturę elektroniczną np. obsługa aplikacji Zoom, pamiętanie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.
🔴Przeprowadzenie seminarium o tematyce zdrowia w każdej sferze życia, pierwsza pomoc, profilaktyka zdrowotna, zdrowe odżywianie – ułatwi seniorom przetrwanie izolacji, zamknięcia, braku kontaktów międzyludzkich – zachowując zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.
Dziękuje za tak owocną współpracę i liczę na dalszą
Katarzyna Matusik -koordynator projektu.
27.07.2021
„Wędrówki po najciekawszych miejscach polsko-saksońskiego pogranicza”- przewodnik inny niż wszystkie!!!
W imieniu Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Jeleniej Górze, wraz z naszym partnerem Międzynarodowym Centrum Spotkań St. Marienthal mam przyjemność przedstawić Państwu unikatowy przewodnik, o atrakcjach turystycznych i instytucjach na terenie polsko-saksońskiego pogranicza. Celem projektu było m.in. poszerzenie interkulturowych i cyfrowych kompetencji seniorów w celu rozpowszechniania wiedzy na temat oferty instytucji kultury, turystyki i opieki zdrowotnej w kraju sąsiednim. Na naszych stronach internetowych możecie również Państwo zobaczyć filmy zrealizowane w ramach projektu, a które to są doskonałym narzędziem do promocji polsko-niemieckiego pogranicza oraz zacieśniania przyjacielskich relacji. Jestem przekonany, iż ten wyjątkowy przewodnik przyczyni się do wzrostu uczestnictwa w turystyce, kulturze, edukacji i opiece zdrowotnej naszego regionu. Życzę Państwu miłej lektury i zapraszam do bezpośredniego zwiedzenia zaprezentowanych atrakcji turystycznych.
Hubert Papaj
Prezes Zarządu
Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA
20.07.2021
Herrnhut inaczej „Straż Pańska” lub „Miejsce, które strzeże Bóg”
Herrnhut inaczej „Straż Pańska” lub „Miejsce, które strzeże Bóg”- to miejscowość, którą odwiedzili polscy uczestnicy podczas wizyty studyjnej do Saksonii.
Wizyta miała miejsce 15.07.2021r . Herrnhut została założona w okresie kontrreformacji w roku 1722 w dobrach Mikołaja Ludwika hrabiego Zinzendorfa przez kilka protestanckich rodzin czeskich. Przybysze zwani braćmi czeskimi utworzyli nową wspólnotę wyznaniową, która jako pierwsza organizowała misje na całym świecie. Zbiorowość z Herrnhut istnieje w swojej macierzystej postaci do dziś i nadal kultywuje tradycje oraz intensywnie krzewi swoją wiarę na całym świecie.
Pierwszym odwiedzonym punktem była tablica pamiątkowa przypominająca o utworzeniu Herrnhut. Następnie uczestnicy zwiedzili Dom Modlitwy, w którym odbywają się nabożeństwa liturgiczne. Jest on jednocześnie miejscem świętowania uroczystości, jak i spożywania posiłków. W trakcie spaceru po miasteczku oglądano obiekty infrastruktury zdrowotnej, socjalnej i edukacyjnej Diakonii Herrnhut.
Później zwiedzano powstały w 1730 roku cmentarz, na którym spoczywa 6000 osób. Jest to swoisty symbol równości wszystkich, dlatego też nagrobki są jednakowe – same skromne płyty wykonane z piaskowca z imieniem i nazwiskiem, datami życia i cytatami z Biblii. Na cmentarzu znajduje się również wieża, z której rozpościera się piękna panorama na Góry Łużyckie, Izerskie i Karkonosze.
Wkrótce potem zwiedzano posiadającą ponad 160 letnią tradycję Manufakturę Gwiazd Herrnhut, gdzie produkowane są rzemieślniczo ozdoby będące symbolem gwiazdy betlejemskiej i przypominającej o dobrej nowinie Bożonarodzeniowej. W centrum dla odwiedzających można było oglądać jak powstają gwiazdy oraz zwiedzić małą wystawę opowiadającą historię gwiazdy herrnhuckiej.
Dalej odwiedzono pałac Hrabiego Zinzerdorfa w Berthelsdorf administrowany przez Fundację Zamek Zinzendorf, która w ostatnich dwóch dekadach zrewitalizowała zamek wraz z obiektami gospodarskimi, dostosowując go do pełnienia funkcji edukacyjnej i kulturalnej. Na specjalnej wystawie pokazana jest historia początków jednoty braterskiej. Niezwykle cenne są także drzwi z namalowanym w 1724 roku cytatem z Biblii.
Dziś mieszkańcy Hernhut zajmują się głownie turystyką i przekazywaniem wiedzy na temat wartości wyznawanych przez wspólnotę protestancką oraz działalności misyjnej prowadzonej na całym świecie. Miasteczko zachowało zabytkową barokową architekturę, a odrestaurowane, stare budowle, domy mieszkalne i uliczki są świadectwem jego 300 letniej historii.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wizyt studyjnych i udział w nich. Była to już ostatnia wizyta studyjna zrealizowana w ramach projektu.
13.07.2021
Zapora Pilchowicka, Wieża Książęca w Siedlęcinie, to atrakcje, które trzeba odwiedzić podróżując po Kotlinie Jeleniogórskiej.
W dniu 9.07.2021r. odbyła się ostatnia już wizyta studyjna seniorów z Saksonii do Kotliny Jeleniogórskiej.
Spotkanie rozpoczęło się w Jeleniej Górze w siedzibie Fundacji CUD, która działa na rzecz integracji seniorów niepełnosprawnych z seniorami pełnosprawnymi. Fundatorka przedstawiła ofertę zdrowotno-edukacyjną CIAŁO-UMYSŁ-DUCH obejmującą warsztaty rozwojowe, artystyczne, kulinarne oraz wspólne prozdrowotne zajęcia rekreacyjne i krajoznawcze. Fundacja realizuje też działania, które są kreatywnymi inicjatywami podopiecznych. Następnie uczestnicy zwiedzili najstarszą świątynię w Jeleniej Górze – Bazylikę św. Erazma i św. Pankracego wzniesioną na początku XIV wieku. Od tego czasu do dziś kościół wpisuje się w rozwój miasta i życie mieszkańców. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wieży rycerskiej w Siedlęcinie wzniesionej w latach 1313-1315, która początkowo była domem mieszkalnym księcia Henryka I, natomiast w okresie późniejszym stała się siedzibą rycerstwa. Obecnie jest atrakcją turystyczną architektury średniowiecznej. Obiekt fascynuje malowniczym położeniem w Dolinie Bobru oraz średniowiecznymi malowidłami ściennymi z legendą o sir Lancelocie. Wieża stanowi własność Fundacji Zamek Chudów, która prowadzi kolejne etapy prac archeologicznych, konserwatorskich i budowlanych. Seniorzy zwiedzili także Zaporę Pilchowicką wybudowaną na początku XX wieku, będącą wówczas wielkim europejskim osiągnięciem inżynierskim. Ten zabytek techniki do dziś zabezpiecza okoliczne miejscowości przed wodami powodziowymi. W dalszej kolejności zwiedzono ciekawe miejsca położone wokół zapory; stację kolejową, najwyżej położony most w Polsce oraz przystań wodną wraz z wypożyczalnią kajaków.
Tradycyjnie, funkcję przewodnika wizyty pełniła uczestnicząca w projekcie seniorka, która w trakcie przejazdów dodatkowo prezentowała mijane atrakcje turystyczne i walory krajobrazowe.
14.06.2021
Przedłużenie realizacji projektu!!!
Szanowni Państwo, Uczestnicy projektu!!!
uprzejmie informuję, że w dniu 11.06.2021r., został podpisany aneks do umowy o dofinansowanie projektu.
Co to oznacza dla uczestników projektu?…
A mianowicie, projekt miał zakończyć się z dniem 30.06.2021r., aneks umożliwia nam kontynuowanie realizacji projektu od 1.07.2021r., do 28.09.2021r, uda nam się w tym czasie zorganizować zaległe wizyty studyjne do Polski i Saksonii, a konferencja kończąca zostanie przeprowadzona stacjonarnie w St. Marienthal.
14.05.2021
Seminarium online na temat zdrowia!
W dniach 11-12.05.2021 r., odbyło się seminarium online z udziałem uczestników projektu „Aktywni Seniorzy”. Za pośrednictwem aplikacji umożliwiającej wirtualne spotkanie uczestnicy projektu połączyli się ze sobą aby wziąć udział w ostatnim już seminarium, które było zorganizowane przez Partnera Projektu St. Marienthal. Na spotkaniu poruszono bardzo aktualny temat zdrowia. Omówiono także jak zachować trwałość projektu i utrzymać nawiązane kontakty społeczne.
Uczestnicy pracowali w grupach, przez całe seminarium towarzyszyły nam Panie z Biura Koordynacyjnego ds. Równowagi Zdrowia – Saksońskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia.
Wszystkim bardzo dziękujemy za udział -Zespół Projektowy.
15.02.2021
Przewodnik turystyczny dla Seniorów.
Aktywni Seniorzy!!!
Uprzejmie informuję, że jesteśmy na etapie opracowania i wykonania polsko-niemieckiego przewodnika turystycznego dla seniorów po atrakcjach z zakresu: kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej polsko-saksońskiego pogranicza i w związku z tym proszę zdecydujcie, który z 4 tytułów przewodnika najbardziej się Wam podoba.
- „Aktywni Seniorzy przewodnik od Seniora dla Seniora”.
- „Spacery po najpiękniejszych zakątkach. Przewodnik od Seniora dla Seniora”.
- „Aktywni Seniorzy – przewodnik inny niż wszystkie”.
- „Wycieczki odkrywcze – aktywni seniorzy polecają region pogranicza polsko-niemieckiego”.
Czekam na informacje od Państwa do 19.02.2021r, zapraszam do kontaktu mailowego katarzyna.matusik@karr.pl lub telefonicznego 600 837 139 / 757527523.
05.01.2021
Aktywni Seniorzy – prace online nad treścią przewodnika!
W dniach 17-18.12.2020 r., miały miejsce warsztaty online dla uczestników projektu „Aktywni Seniorzy”. Za pośrednictwem aplikacji umożliwiającej wirtualne spotkanie uczestnicy projektu połączyli się ze sobą w celu omówienia zagadnień nakierowanych na pisanie przewodnika o zabytkach i instytucjach działających na polsko-saksońskim pograniczu. Seniorzy omówili jak ma wyglądać struktura oraz jakie treści są planowane w przewodniku. Wspólnie obejrzeli filmiki z wyjazdów studyjnych. Uzgodnili między sobą podział pracy, kto chciałby dodać coś od siebie do przewodnika oraz kto prześle zdjęcia do opracowania przewodnika.
21.12.2020
Wizyty studyjne online Jelenia Góra – Perła Zachodu oraz Herrnhut
W związku z obowiązującymi ograniczeniami z powodu pandemii ostatnie Polsko – Saksońskie wizyty studyjne odbyły się online. Podczas wizyty studyjnej do Jeleniej Góry przedstawiliśmy uczestnikom projektu jak działa Centrum Kompetencji Seniorów w Jeleniej Górze, zwiedziliśmy Wieżę Książęcą w Siedlęcinie, odwiedziliśmy Perłę Zachodu, „Grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego oraz podziwialiśmy trasę widokową do skansenu Turbin Energetycznych przy elektrowni Bobrowice.
Podczas wizyty studyjnej do Herrnhut uczestnicy projektu odwiedzili wirtualnie Pałac Berthelsdorf, wieżę widokową Altan, oraz Żeliwną Wieżę widokową na wygasłym wulkanie.
Święty Grób – miejsce pamięci, pomnik kultury, Muzeum Etnologiczne, oraz powstałą ponad 160 lat temu w Jedności Braterskiej Gwiazdę Herrnhut, która jest wzorem wszystkich gwiazd bożonarodzeniowych w miejscowości.
Partnerzy Projektu uzgodnili, że jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli, te wizyty studyjne odbędą się w tradycyjny sposób do 30.04.2021 r.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji.
28.10.2020
Kraina Domów Przysłupowych – domy, które trzeba zobaczyć
Uczestnicy Projektu po raz kolejny mieli przyjemność zwiedzić ciekawe i warte zobaczenia miejsca po saksońskiej stronie obszaru wsparcia. Podczas wizyty studyjnej seniorzy poznali Krainę Domów Przysłupowych i Szlak Tradycji Włókienniczej w Łużycach Górnych.
Wizytę rozpoczęto w miejscowości Waltersdorf przy rodzinnym ośrodku wypoczynkowym Trixi Park. Po zapoznaniu się z ofertą kompleksu parkowego Trixi zwiedzano miejscowość Groβschȍnau związaną z różnorodnymi tradycjami włókienniczymi. Groβschȍnau promuje swoją ofertę turystyczną pod nazwą Wioska Tekstylna (Textildorf). Uczestnicy zwiedzali wioskę z autobusu po trasie Szlaku Tekstylnego na którym znajduje się: Niemieckie Muzeum Adamaszku i Frotte, Wioska Tekstylna, Muzeum Ludowe i Młynarstwa, Muzeum Techniki, 660 domów przysłupowych związanych w przeszłości lub obecnie z lokalnym przemysłem tekstylnym – wille fabryczne, dawne fabryki, a także dawne domy tkaczy. Seniorzy odwiedzili Gminę Kotlmar z jej największą atrakcją zabytkowym wiatrakiem kozłowym. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie w Einbau kompleksu budynków przysłupowych Faktorenhof (Dom Handlarza Piwem). Kompleks został wybudowany w XVIII wieku a obecnie po gruntownej modernizacji mieści się w nim Muzeum Gminy Einbau, Sala Ślubów, Informacja Turystyczna i restauracja na 160 miejsc oferująca lokalne piwo oraz tradycyjną lokalną kuchnię.
Następnie uczestniczy pojechali do restauracji Spitzbergbaude położonej na największym wzgórzu wsi Oderwitz obok wygasłego wulkanu.
Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie wsi Obercunnerdorf, która uważna jest za Stolicę Domów Przysłupowych i jest żywym skansenem. Domów tej konstrukcji jest tutaj niemal ćwierć tysiąca a wieś jest uznana za pomnik UNESCO. W siedzibie informacji turystycznej lokalny przewodnik opowiadał o etapach budowy domów przysłupowo – szachulcowych i o tradycjach tkackich mieszkańców. Po prezentacji historii mieszkańców i technologii budowy domów wizyta została zakończona.
27.10.2020
Warsztaty w St. Maienthal zaowocują powstaniem przewodnika Aktywnego Seniora!
Po raz kolejny w St. Marienthal odbyły się dwudniowe warsztaty dla uczestników projektu „Aktywni Seniorzy”. Tematyka warsztatów obejmowała zagadnienia nakierowane na przygotowanie seniorów do pisania przewodnika o zabytkach i instytucjach działających na polsko-saksońskim pograniczu. W części informacyjnej zostały przedstawione prezentacje dotyczące zasad komunikacji i reklamy oraz opis czynników gwarantujących sukces reklamowy. Kolejna prezentacja dotyczyła zasad tworzenia i redagowania przewodnika dla seniorów pod kątem skutecznego dotarcia do odbiorców. W części praktycznej uczestnicy zostali podzieleni na grupy i wykonywali ćwiczenia praktyczne.
Pierwsze ćwiczenie polegało na zaproponowaniu hasła i sloganu marketingowego na rozdanych przez trenerkę plakatach tematycznych. Następnym ćwiczeniem było opracowanie strategii marketingowej reklamującej instytucje na polsko- saksońskim pograniczu w oparciu o wizyty studyjne. Ćwiczeniem podsumowującym warsztat było opracowanie własnych koncepcji przewodnika dla seniorów. Ćwiczenie zakończyło się prezentacją przez grupy opracowanych propozycji.
W części wyjazdowej seniorzy zwiedzili zaprojektowany przez Hansa Scharona Dom Schminke w Lȍbau. Dom został wybudowany w latach 1930-1933 dla fabrykanta makaronu i należy do arcydzieł niemieckiej architektury modernistycznej. Uczestnicy poznali atuty architektoniczne i nowoczesne elementy wyposażenia domu, historię rodziny Schminke oraz historię zmian własnościowych od czasu jego powstania do czasów współczesnych. Obecnie Dom Schminke jest atrakcją turystyczną udostępnioną dla zwiedzających, oferuje również noclegi oraz jest wynajmowany na okazjonalne imprezy komercyjne.
14.10.2020
Co łączy Ericha Fuchsa z Aktywnymi Seniorami
Seniorzy z klubu SUDECKA CHATKA w Gruszkowie, uczestniczący w projekcie „TRANSGRANICZNY MARKETING OFERTY INSTYTUCJI, KULTURY, TURYSTYKI I OPIEKI ZDROWOTNEJ W POLSKO-SAKSOŃSKIM REGIONIE PRZYGRANICZNYM PRZEZ WOLONTARIAT”, są inicjatorami utworzenia szlaku turystycznego im. Ericha Fuchsa w 130 rocznicę urodzin artysty.
Pomysł wzbudził zainteresowanie seniorów saksońskiego partnera projektu, którzy 29 września 2020 r. spotkali się w Gruszkowie aby zapoznać się ze zgromadzoną dokumentacją oraz omówić ideę utworzenia turystycznego szlaku edukacyjnego.
ERICH FUCHS (14.02.1890r. – 03.07.1982r.) niemiecki malarz, rysownik, grafik i pejzażysta ukończył Akademię Sztuki w Lipsku w pracowni profesora Aloisa Kolba. Jego życiorys oraz przegląd twórczości opisany został w książce „Erich Fuchs /1890-1982/ Leben und Brachtrum im Riesengebirge”, wydanej w 1993 przez Bergstadverlag Wilhelm Gottlieb Korn, Wurzburg.
Przyczynek do badań nad Heimatkunst to praca doktorska pani Agaty Rome-Dzida pt.: „Niemieccy artyści w Karkonoszach w latach 1880-1945. Prace artysty, przedstawiające wioskę Gruszków znajdują się w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Były eksponowane na wystawie, II FORUM TURYSTYCZNEGO, zorganizowanym 30.09.2020 r. przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego.
Artysta od 1914 roku mieszkał w Karkonoszach. Najpierw w GRUSZKOWIE /dawn. Barndorf/, gdzie zapoczątkował prace nad cyklem LUD ŚLĄSKI, utrwalając w swoich dziełach – między innymi – wizerunek wioski oraz jej mieszkańców. Zafascynowany górami, wędrował ze swoim szkicownikiem po miejscowościach pod Karkonoszami. Zwracał uwagę na urodę pejzażu, życie mieszkańców oraz ich domostwa. Interesowały go ginące zawody, obyczaje, obrzędy i stroje. Erich Fuchs przyjaźnił się z Gerardem Hauptmanem, laureatem nagrody Nobla. Fuchs wykonał wiele ilustracji do literackiej twórczości Hauptamna.
Jego prace stanowią najcenniejsze źródło dla poznania obyczajów i codziennego życia ludzi, którzy – ponad 100 lat temu – zamieszkiwali pogórze Karkonoszy.
Utworzenie szlaku turystycznego im. Ericha Fuchsa nawiązuje do dziedzictwa kulturowego Kotliny jeleniogórskiej. Stanowić ma ważny element edukacyjny, upowszechniający turystykę kulturową pogranicza Karkonoszy, Gór Izerskich oraz Łużyc.
Seniorom z Polski i Saksonii uczestniczącym w transgranicznym projekcie życzymy sukcesu.
13.10.2020
Cieplickie atrakcje turystyczne
O tym, że Cieplice to nie tylko uzdrowisko mogli się przekonać seniorzy z Saksonii podczas kolejnej wizyty studyjnej, która miała miejsce 28.09.2020r. Celem wizyty było poznanie unikalnego potencjału uzdrowiskowego Cieplic oraz oferty leczniczej, turystycznej i kulturalnej.
Wizytę rozpoczęto od zwiedzania Ewangelickiego Kościoła Zbawiciela. Po kościele oprowadził seniorów proboszcz parafii, który opowiadał o historii kościoła, o działalności duszpasterskiej, kulturalnej oraz o zrealizowanej renowacji kościoła w ostatniej dekadzie. Następnie seniorzy przeszli do Zespołu Pocysterskiego z kościołem Jana Chrzciciela. Trasa prowadziła przez odrestaurowaną wieże-dzwonnice, część dawnego konwentu cysterskiego należącego obecnie do Kolegium Zakonu Ojców Pijarów oraz przez skrzydło południowe, w którym mieści się Muzeum Przyrodnicze. Po Zespole Pocysterskim oprowadzał Ojciec Piotr pełniący funkcję dyrektora Centrum Kultury „Calasanz”, który przedstawił działalność Zakonu Ojców Pijarów dla dzieci i seniorów 60+.
Następnie seniorzy przeszli do Zdrojowego Teatru Animacji wybudowanego w roku 1836. O ofercie Teatru i jego rewitalizacji opowiadał przewodnik teatralny. W trakcie przemieszczania się pomiędzy zwiedzanymi kościołami i teatrem, przewodnik senior opowiadał o zabytkach, atrakcjach i osobliwościach części uzdrowiskowej Cieplic m.in. o Zespole Pałacowym Schffgotschów, Długim Domu, Domu Zdrojowym a także o ujęciach wód termalnych i mineralnych, ofercie leczniczej Uzdrowiska Cieplice i znanych osobistościach, które odwiedziły Cieplice z uwagi na wody lecznicze.
Kolejnym punktem wizyty był spacer po Parku Zdrojowym i Parku Norweskim. Przewodnik opowiedział historię obu parków, pokazał funkcjonujące w nich obiekty budowlane i obiekty małej architektury oraz przybliżył tradycje rekreacyjne i kulturalne, które realizowane są w obu parkach do dziś.
02.10.2020
Przewodnik po Jeleniej Górze, co warto zobaczyć?
Jakie miejsca warto odwiedzić i co zobaczyć w Jeleniej Górze dowiedzieli się uczestnicy kolejnej wizyty studyjnej, która miała miejsce 21.09.2020r.
Zwiedzanie rozpoczęto w parku przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodnik senior przybliżył uczestnikom pond 900 letnią historię miasta i sylwetki wybitnych mieszkańców, którzy na przestrzeni wieków wnieśli znaczący wkład w rozkwit gospodarczy i kulturalny Jeleniej Góry. Seniorzy zwiedzili Kościół i odrestaurowany park przykościelny. Następnie seniorzy przeszli spacerem wzdłuż ulic 1 Maja i Konopnicką do Placu Ratuszowego. Po drodze przewodnik opowiadał historie zabytkowych budynków oraz wspominał o losach ich byłych właścicieli. Przewodnik opowiedział również o pełnionych funkcjach handlowych budowli i pokazywał zachowane detale architektoniczne świadczące o ich pierwotnym przeznaczeniu.
Przed ratuszem na uczestników czekał miejscowy przewodnik Dobry Duch Ratusza, który opowiedział o funkcjach handlowych Placu Ratuszowego, a także o funkcjach publicznych ratusza dla byłych i współczesnych mieszkańców. W ratuszu seniorzy poznali historyczny wystrój sali ślubów i sali rajców. Poznali znaczenie symboliki herbów miejskich oraz legendy o postaciach wyrzeźbionych na drzeworytach umieszczonych na klatce schodowej oraz w korytarzyku prowadzącym do sali obrad.
Z ratusza seniorzy przeszli ulicami Długą, Bankową i Matejki do Muzeum Karkonoskiego. Po drodze poznali kupiecką przeszłość tych ulic oraz zlokalizowane przy nich miejskie obiekty kultury: Filharmonię, Książnicę Karkonoską i Jeleniogórskie Centrum Kultury. W Muzeum Karkonoskim seniorzy zwiedzali ekspozycje muzealne dokumentujące przeszłość i tradycje Kotliny Jeleniogórskiej oraz wystawy stałe i czasowe.
28.09.2020
Finałowe prace Aktywnych Seniorów!
Po owocnych warsztatach z nauki i technik filmowania a także po ćwiczeniach praktycznych polegających na zbieraniu materiału filmowego podczas wizyt studyjnych nadszedł czas na pracę nad efektem końcowym. Seniorzy przystąpili do prac na linii edycyjnej oraz do montażu filmików.
Działania te realizowane są w ramach projektu: „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji, kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat”. W dniu 17.09.2020 r. w Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. odbyły się warsztaty podczas których seniorzy wraz z konsultantem obróbki cyfrowej zdjęć na początku opracowali koncepcję filmików a w następnym etapie z zebranego już materiału zmontowali filmiki. Efektem końcowym są zaprezentowane poniżej filmy.
Realizowany projekt zakończy się wydaniem unikatowego przewodnika turystycznego po atrakcjach polsko – niemieckiego pogranicza. Zdobyte kompetencje, seniorzy będą mogli wykorzystywać w ramach jako wolontariusze przy organizacjach pożytku publicznego, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Gminnych Radach Seniora, Klubach Seniora i innych wspólnotach lokalnych. Filmy, które seniorzy nagrali oraz zmontowali są doskonałym narzędziem do promocji polsko-niemieckiego pogranicza.
25.09.2020
Brawa i podziękowania dla „Grzybiarzy spod Śnieżki”.
Niemożliwe stało się możliwe! 3 września po raz 18 na jeleniogórskim rynku odbyła się Wystawa Produktów Regionalnych „Wyprodukowano Pod Śnieżką”. To wydarzenie z tradycją podczas którego uczestnicy mają okazję poznania różnorodnych skarbów Karkonoszy. Wystawę zorganizowała Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego w ramach projektu „Szlakiem tradycji i produkcji regionalnej w polsko-czeskim rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy” Interreg Polska-Czechy.
Podczas imprezy przeprowadzono specjalny pokaz kulinarny z degustacją „Live Cooking Show Karkonoskie KARRy” oraz finał konkursu „Bitwa na smaki”, który był pojedynkiem pomiędzy szefami domowej kuchni a zawodowymi kucharzami. A dla najmłodszych zorganizowano kreatywne warsztaty rękodzielnicze oraz animacje.
W potyczkach kulinarnych zwyciężyła drużyna Osady Śnieżka oraz ekipa Regionalne Talerze z Platinum Mountain Hotel & Spa.
Jury konkursu wyróżniło także „Grzybiarzy spod Śnieżki”. Są to uczestnicy projektu Aktywni Seniorzy, którzy w ramach projektu Interreg Polska-Saksonia stworzyli grupę gotującą i wzięli udział w konkursie reprezentując uczestników projektu.
Serdecznie dziękuje i wielkie brawa dla
* Pani Elżbiety Bukat
* Pani Grażyny Staronki
* oraz Pana Wojciecha Panczkowskiego
???
Wspólnie udało nam się połączyć oba projekty i w tym dniu stworzyć polsko – czesko -saksoński projekt!
Brawo Wy!
23.09.2020
III wizyta seniorów polskich w Saksonii
W dniu 02.09.2020 r. odbyła się trzecia wizyta seniorów polskich w Saksonii. Tym razem celem wizyty były Góry Żytawskie, perły krajobrazowej i tradycyjnego regionu urlopowego południowej części Łużyc Górnych. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie warsztatu naprawczego taboru liczącej 130 lat Żytawskiej Kolei Wąskotorowej w Zittau. W zajezdni seniorzy podziwiali wiernie odrestaurowane najstarsze kursujące planowo pociągi. Ponad 100 letni skład pociągu z historycznymi wagonami z epoki Deutsche Reichsbahn oraz skład pociągu wraz z lokomotywą w stylu lat 20-tych poprzedniego stulecia. Następnie seniorzy pojechali do Stacji Muzealnej w Bersdorf gdzie znajduje się dworzec z rozwidleniem dwóch tras. Tam obserwowali jednoczesny wyjazd dwóch pociągów parowych w kierunkach Oybin i Kurort Jonsdorf. Ze stacji Bersdorf seniorzy pojechali odkrytym wagonem Kolei Wąskotorowej do Oybin. Po drodze obserwować można było malownicze formacje skalne i romantyczne wioski górskie z architekturą domów przysłupowych. W Oybin seniorzy podziwiali zagospodarowanie turystyczne wokół dworca: dziecięcy dworzec kolejowy „Raj Krasnali”, Muzeum Kolejki Wąskotorowej, Wagon Teatralny i stacje kolejek wagonikowych. Spod dworca wyruszyli ścieżką turystyczną do pochodzących z XIII wieku ruin Zamku Królewskiego i Klasztoru Celestynów położonych na Górze Oybin (514m). Przez całą trasę przewodnik senior opowiadał o historii kompleksu zamkowo klasztornego oraz przekazywał legendy o mijanych miejscach na trasie. Na szycie góry podziwiano strzeliste ruiny pozbawione w środku dachu niesamowicie wkomponowane w krajobraz. Ruiny zwiedzano zgodnie z wytyczoną ścieżką historyczną na której zlokalizowane są m.in. dwie gotyckie bramy wejściowe, kościół zamkowy włączony do Szlaku Via Sacra, muzeum zamkowe, wieżę zamkową, cmentarz gminny, liczne tablice informacyjne oraz miejsca widokowe. Z Góry Oybin uczestnicy zeszli spacerem w dół do miasteczka gdzie zwiedzili gminny Kościół Ewangelicki oraz Dom Gościa w którym znajduje się informacja turystyczna. Ostatnim punktem wizyty był spacer głównym deptakiem Oybin (Hauptstrβe).
07.09.2020
Görlitz – Bautzen czy warto tutaj zajrzeć? Aktywni Seniorzy mówią, zdecydowanie TAK!!!
W dniu 25.08.2020 polscy seniorzy uczestniczyli w wizycie studyjnej do Görlitz i do Bautzen.
W Görlitz seniorzy zwiedzili Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga, którego misją jest ochrona bioróżnorodności oraz badania naukowe. Seniorzy mieli okazję podziwiać różne gatunki żywych ryb, płazów, gadów i stawonogów w akwariach i terrariach zaaranżowanych w sposób przypominający warunki naturalne. Przewodnik zaprezentował również ofertę edukacyjną Muzeum, wystawy stałe i objazdowe oraz partnerów naukowych krajowych i zagranicznych. Z Muzeum seniorzy przeszli przez zabytkowe centrum miasta do restauracji Obermüle. Restauracja Obermühle jest tradycyjną rodzinną firmą prowadzącą kompleks hotelowo gastronomiczny oraz ekologiczną działalność rolniczą. Właściciel firmy opowiedział seniorom o tradycjach firmy i profilu działalności który jest nakierowany na współpracę z okolicznymi odbiorcami ekologicznej żywości i promowanie produktu lokalnego.
Na trasie przewodnik senior prezentował architekturę i obecne funkcje obiektów miejskich związane z tożsamością historyczną Görlitz min. Miejski Dom Towarowy, gmach Poczty, gmach Sądu, oraz siedzibę byłych Term Miejskich.
Kolejnym punktem zwiedzania było Bautzen, zwiedzanie rozpoczęto od Bogatej Wieży (Reichenturm) która jest wejściem do historycznej części Bautzen. Następnie przespacerowano deptakiem pełniącym funkcję ulicy handlowej (Reichenstrße) do Rynku Głównego (Hauptmarkt) z barokowym Ratuszem. Dalej na trasie spaceru oglądano min. Starą Wieżę Wodną (obecnie Muzeum Techniki), odrestaurowane domy secesyjne i barokowe przy ul. Zamkowej (Schloßstrasse), ruiny Kościoła św. Mikołaja, Zamek Ortenburg, Muzeum Łużyckie, Teatr Niemiecko Łużycki i mury obronne miasta.
Podczas tej wizyty studyjnej uczestnicy projektu „Aktywni Seniorzy” poznali kulturę i zwyczaje Serbów Łużyckich którzy stanowią mniejszość narodową zamieszkującą Bautzen i okolice.
27.08.2020
Aktywni Seniorzy śladami Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.
W dniu 20.08.2020r. seniorzy zwiedzili zamki na trasie europejskiego szlaku turystycznego Dolina Pałaców i Ogrodów. II wizyty studyjna odbyła się w ramach projektu „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat”
Wizyta rozpoczęła się od zwiedzanie założenia parkowo-pałacowego Pałac Łomnica. Uczestnicy poznali historyczne obiekty wchodzące w skład założenia i ich funkcje: budynek Pałacu, Dom Wdowi, kompleks folwarku, ogrody przypałacowe i małą architekturę ogrodową. Zwiedzili również wnętrze ewangelickiego Domu Modlitwy gdzie zapoznali się z historią ewangelików na Śląsku. Historię pałacu, jego współczesne funkcję i kalendarz otwartych imprez kulturalnych.
Następnie uczestnicy udali się do Pałacu Wojanów gdzie poznali historię pałacu, jego architektów oraz historię jego rewaloryzacji. Obecnie Pałac pełni funkcję centrum konferencyjnego, posiada zaplecze hotelowo gastronomiczne, oferuje usługi spa, organizuje plenerowe imprezy kulturalne a zamkowy stylowy park jest otwarty dla wszystkich.
Z Wojanowa Seniorzy przejechali do Ornamental Farm Bukowiec. Na trasie przejazdu podziwiali bryłę Zamku w Karpnikach oraz pasmo gór Rudawskiego Parku Krajobrazowego Sokolik i Krzyżanną Górę.
W Bukowcu seniorzy zwiedzili Park Krajobrazowy wchodzące w jego skład obiekty architektoniczne oraz walory założenia parkowego m.in. akweny wodne i nasadzenia parkowe, które są obecnie rewaloryzowane. Zwiedzano kompleks budynków w skład, których wchodzi Pałac Bukowiec, Centrum Edukacyjne, Stodoła Artystyczna oraz interaktywne Muzeum w Dolinie Pałaców i Muzeum Tajemniczy Las.
Podczas zwiedzania polscy uczestnicy dokumentowali przebieg wizyty profesjonalnymi kamerami oraz telefonami komórkowymi przy wykorzystaniu Gimbala. Pomogła im przy tym umiejętność filmowania nabyta podczas warsztatów zorganizowanych dla seniorów przez KARR.
18.08.2020
Jak filmować? Kilka zasad, które warto znać!
W dniach 05-06.08.2020 r. w Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego odbyły się kolejne warsztaty projektu „Aktywni Seniorzy”. Uczestnicy poznali zakres technik filmowania telefonem komórkowym oraz kamerą. Zdobyli również wiedzę dotyczącą tworzenia materiałów filmowych, tworzenia zarysu scenariusza jak również zostali wprowadzeni do montażu wideo, opowiadania historii obrazem, oraz wiele innych zasad wykorzystywanych podczas rejestracji obrazu.
Uczestnicy ćwiczyli techniki filmowania w opcji profi z wykorzystaniem kamer i telefonów komórkowych przy wspomaganiu elektronicznych stabilizatorów obrazu GimBal.
Dzięki nabytym umiejętnościom podczas wizyt studyjnych seniorzy wykonywać będą zdjęcia oraz filmy, które zostaną wykorzystane do opracowania polsko-saksońskiego przewodnika turystycznego.
W trakcie trwania projektu materiały zostaną wykorzystane również do działań promujących projekt.
28.07.2020
Aktywni z nową energią.
W dniu 21.07.2020r. odbyła się pierwsza wizyta studyjna do Polski saksońskich uczestników projektu „Aktywni seniorzy!”.
W wizycie uczestniczyło 16 seniorów z Saksonii i 6 seniorów z Polski. Celem wizyty było zapoznanie się seniorów z Saksonii z obiektami, kultury, opieki zdrowotnej, edukacji i turystyki w naszym regionie.
Pierwszym punktem wizyty było spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach gdzie uczestnicy zostali powitani przez Prezesa Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Huberta Papaja, a Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Maria Patejuk zaprezentowała realizowane przez Koło projekty zarówno lokalne i wielonarodowe, które za cel stawiają sobie pielęgnowanie lokalnych strojów i tradycji kulinarnych oraz przedstawiła w jaki sposób udaje się realizować zadania we współpracy wielopokoleniowej.
Kolejnym punktem wizyty były Kowary i zrewaloryzowana kowarska starówka. Zapoznano się z ekspozycją Domu Tradycji Kowar, podziwiano stylową małą architekturę miejską, miejskie kompozycje kwiatowe, bryłę Kościoła Parafialnego oraz plenerową muszlę koncertową. Później uczestnicy mieli okazję zobaczyć zabytkowe budynki Szpitala Bukowiec i Szpitala Wysoka Łąka w dzielnicy Wojków i ich ofertę zdrowotną.
Z Kowar uczestnicy przejechali do wsi Gruszków, w której w latach 1914-1917 mieszkał i tworzył malarz pejzaży górskich Erich Fuchs. W trakcie przystanku na punkcie widokowym uczestnicy zainteresowali się z inicjatywą utworzenia szlaku turystycznego im. E. Fuchsa realizowaną przez lokalnych seniorów. Dalej trasa wizyty wiodła przez Strużnicę, Karpniki do Łomnicy gdzie został zaprezentowany kompleks parkowo pałacowy Pałac Łomnica.
Podczas zwiedzania polscy uczestnicy dokumentowali przebieg wizyty wykorzystując umiejętności filmowania nabyte podczas warsztatów zorganizowanych dla seniorów przez KARR.
Sama wizyta i olbrzymie zainteresowanie ze strony polskich i niemieckich seniorów, kolejny raz pokazały jak w dobry sposób, korzystając z dofinansowania ze środków UE można działać na rzecz integracji naszych regionów, ich mieszkańców i jakimi doskonałymi przedstawicielami instytucji kultury, turystyki, edukacji i zdrowia są nasi aktywni seniorzy.
Wizyta odbyła się w ramach realizowanego projektu „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat”.
27.07.2020
Kolejne dwudniowe warsztaty w St. Marienthal
W dniach 16-17.07.2020 r., w Międzynarodowym Centrum Spotkań St. Marienthal w Ostritz odbyły się po raz dziesiąty kolejne wspólne polsko-saksońskie warsztaty. W warsztatach uczestniczyło 20 seniorów z Polski i z Saksonii. W części seminaryjnej warsztatów uczestnicy zaprezentowali swoje kompetencje zawodowe, a także przedstawiali swoje propozycje działań marketingowych związanych z pracą ambasadora Seniora. W części informacyjnej uczestnicy poznali potencjał polskich przygranicznych placówek turystycznych, kulturalnych, edukacyjnych i opieki zdrowotnej oraz zasady współpracy z prasą. W części wyjazdowej seniorzy zwiedzili zabytki architektury i sztuki sakralnej w Zittau – dwie późnośredniowieczne Zasłony Wielkopostne. Wielka Zasłona Wielkopostna z 1472 r. mieści się w Muzeum Kościoła pw. Świętego Krzyża. Mała Zasłona Wielkopostna z 1573r. mieści się w Muzeum Kulturalno-Historycznym w Klasztorze Franciszkanów. Obydwa Muzea są europejskimi skarbami sakralnymi Europy i są włączone do pielgrzymkowego szlaku turystycznego Via Sacra. Szlak Via Sacra liczy 550 km i obejmuje 16 stacji zlokalizowanych w Górnych Łużycach, Północnych Czechach i na Dolnym Śląsku.
23.07.2020
I Wizyta studyjna do Saksonii
14 seniorów z Polski i 5 seniorów z Saksonii uczestniczyło w wizycie studyjnej w Görlitz oraz Erlichthof. To kolejne spotkanie w ramach projektu „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat”. Celem wizyty było zapoznanie się seniorów z Polski z obiektami kultury, opieki zdrowotnej oraz edukacji w Saksonii zlokalizowanymi przy trasie zwiedzania.
Wizyta rozpoczęła się plenerowym spotkaniem z panią Silkeit z Europastadt Görlitz, która przedstawiła informacje o polskojęzycznej ofercie Götlitz. Następnie uczestnicy zwiedzili Görlitz i okolice. Przewodnik turystyczny przedstawił bogatą historię miasta.
Zaprezentowane zostały zabytki architektury przystosowane do współczesnych funkcji publicznych. Między innymi: miejskie muzea, teatry, obiekty, obiekty wypoczynku rodzinnego (ZOO, Browar Landeskrone), obiekty turystyki sakralnej oraz uporządkowane tereny przestrzeni miejskiej ( park, place, pasaże uliczne i małą architekturę miejską. W trakcie wizyty odbył się również krótki postój nad jeziorem Berdorzdorfer See zlokalizowanym w pobliżu Görlitz.
Następnym punktem wizyty było zwiedzanie skansenu historycznego Erlichthofsiedlung Rietschen, która jest atrakcją turystyczną i pełni jednocześnie funkcje edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych. Osada składa się z zabytkowych domów górniczych liczących 300 lat pełniących funkcje turystyczne w których działają m.in. stylowe lokale gastronomiczne, obiekty hotelowe czy warsztaty rzemieślnicze. W jednym z budynków mieści się biuro zajmujące się przywracaniem populacji wilka w Łużycach Górnych. Wizyta w Erlichthofsiedlung zakończyła wizytę studyjną.
Podczas zwiedzania polscy uczestnicy dokumentowali przebieg wizyty profesjonalnymi kamerami oraz telefonami komórkowymi przy wykorzystaniu Gimbala. Pomogła im przy tym umiejętność filmowania nabyta podczas warsztatów zorganizowanych dla seniorów przez KARR.
14.07.2020
Dwudniowe warsztaty z zakresu techniki filmowania.
W dniach 8.07-9.07.2020 r. w Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego odbyły się warsztaty z zakresu technik filmowania w ramach projektu „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat”. W warsztatach uczestniczyło 15 seniorów, których zadaniem było poszerzenie kompetencji w zakresie obsługi multimedialnych urządzeń rejestrujących obraz w celach dokumentacyjnych i promocyjnych.
W części teoretycznej warsztatów uczestnicy poznali podstawy pracy i oprogramowania kamer filmowych oraz telefonów komórkowych, zasady kadrowania i kompozycji obrazu a także ustawiania światła i dźwięku w filmie.
W części praktycznej uczestnicy ćwiczyli techniki filmowania w opcji profi w pomieszczeniach oraz w plenerze z wykorzystaniem kamer i telefonów komórkowych przy wspomaganiu elektronicznego stabilizatora obrazu GimBal.
Nabyte umiejętności zostaną wykorzystane podczas wizyt studyjnych w trakcie których seniorzy będą wykonywać zdjęcia i nagrywać filmy kamerami oraz telefonami komórkowymi. Materiały fotograficzne i filmowe zostaną wykorzystane do opracowania przewodnika turystycznego dla seniorów. W trakcie trwania projektu materiały zostaną wykorzystane również do działań promocyjnych instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko saksońskim regionie przygranicznym.
06.07.2020
Ponownie startujemy z projektem, po przerwie spowodowanej COVID 19.
W dniach 25-26.06.2020 w Międzynarodowym Centrum Spotkań St.Marienthal w Ostritz odbyły się kolejne wspólne polsko-saksońskie warsztaty w ramach projektu „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat”. Warsztaty przygotowują seniorów do pełnienia funkcji ambasadorów kraju sąsiedniego a ich program jest nakierowany na poszerzenie kompetencji interkulturowych i cyfrowych w celu rozpowszechniania wiedzy o ofercie instytucji działających w kraju sąsiada.
We wspólnych warsztatach uczestniczyło 20 seniorów z Polski i z Saksonii. W części seminaryjnej seniorzy poznali potencjał turystyczny Górnych Łużyc, zasady funkcjonowania instytucji marketingowych w Łużycach, media społecznościowe wykorzystywane w marketingu turystycznym oraz porady jak zachować mobilność w wieku senioralnym.
Natomiast w trakcie ćwiczeń praktycznych seniorzy umieszczali i opisywali na Instagramie wykonane przez siebie galerie zdjęć . Ćwiczenie zostało przeprowadzone w czterech mieszanych narodowo grupach roboczych. Następnie grupy robocze identyfikowały kompetencje interkulturowe jakie powinien posiadać ambasador kraju sąsiedniego oraz wspólnie określano zasady komunikacji pod kątem budowania ofert turystycznych dla seniorów z kraju sąsiedniego.
W części studyjnej uczestnicy zwiedzili przewodnikiem Klasztor St.Marinthal poznali 800-letnią historię Klasztoru, jego wkład w budowanie lokalnej tożsamości i współczesną wartość jako atrakcji turystyki sakralnej.
12.06.2020
Kurs języka niemieckiego dla uczestników projektu
Szanowni Państwo, Uczestnicy projektu
Uprzejmie informujemy, że z dniem 16.06.2020r., ruszamy z kursem języka niemieckiego.
Wizyty studyjne oraz warsztaty , które zostały zaplanowane w projekcie odbędą się w innych terminach, o których będziemy Państwa informować drogą telefoniczną oraz mailową.
Życzymy zdrowia, do zobaczenia??
Zespół projektowy.
27.03.2020
Szanowni Państwo, Uczestnicy projektu
w związku z COVID-19 uprzejmie informujemy, że na chwile obecną zostały odwołane warsztaty w St. Marienthal, wizyty studyjne do Saksonii i Polski oraz kurs języka niemieckiego.
Wszystkie wydarzenia które zostały zaplanowane w projekcie odbędą się w innym terminie, o których będziemy Państwa informować drogą telefoniczną oraz mailową.
Życzymy zdrowia, pozdrawiamy Zespół Projektowy.
09.03.2020
Warsztaty w St. Marienthal
Już po raz 7 Seniorzy z Polski i Saksonii spotkali się St. Marienthal na dwudniowych warsztatach w ramach projektu „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat”. Podczas zajęć prezentowali swoje kompetencje zawodowe, przedstawiali propozycje działań marketingowych, poznali potencjał polskich i saksońskich placówek turystycznych, kulturalnych , zdrowotnych i edukacyjnych.
W części wyjazdowej z kolei zwiedzili Muzeum Śląskie (SchlesischeMuseum) w Görlitz mieszczące się w jednym z najcenniejszych renesansowych budynków starego miasta oraz zabytki architektury i sztuki sakralnej w Zittau.
Kolejne warsztaty w marcu.
05.03.2020
Na naukę nigdy nie jest za późno
Wiedzą o tym nasi seniorzy – ambasadorzy, którzy w projekcie „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat” weszli na kolejny poziom.
Po warsztatach z marketingu rozpoczęli naukę języka niemieckiego. Jest moc. Poszczególne etapy projektu motywują coraz bardziej. Sala pełna. Sehr gut!
13.02.2020
Media społecznościowe nie dla nich? Bzdura
Na warsztatach w ramach projektu „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat”, kolei seniorzy odkryli świat Facebooka, Instagrama i Youtuba. A radość wynikająca z umiejętności obsługi social mediów, porównywalna z radością dziecka w wesołym miasteczku. Dla nas pracujących przy projekcie, to niezapomniane chwile.
Ale projekt to nie tylko warsztaty na siedząco. Podobnie jak z pierwszą grupą, która odwiedziła Muzeum Śląskie (Schlesische Museum) w Görlitz, tak teraz seniorzy zwiedzali zabytki architektury i sztuki sakralnej w Zittau.
Kolejna, trzecia grupa będzie mieć zajęcia pod koniec lutego, również w Międzynarodowym Centrum Spotkań St.Marienthal w Ostritz.
24.01.2020
Seniorzy – Ambasadorzy po pierwszych warsztatach
Prezentowali swoje kompetencje zawodowe, przedstawiali propozycje działań marketingowych, poznali też potencjał polskich przygranicznych placówek turystycznych, kulturalnych i edukacyjnych oraz zasady współpracy z prasą. Tak wyglądały pierwsze warsztaty 20 seniorów z Polski i z Saksonii, którzy w ramach projektu „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat”, przygotowują się do roli Seniora-Ambasadora. Warsztaty w dniach 13-14.01.2020 odbyły się w Międzynarodowym Centrum Spotkań St.Marienthal w Ostritz. Przed seniorami poza kolejnymi warsztatami (między innymi z obróbki cyfrowej zdjęć oraz obsługi mediów społecznościowych), jeszcze wizyty studyjne i kurs języka niemieckiego.
Cały projekt ma się zakończyć wydaniem unikatowego przewodnika turystycznego po atrakcjach polsko – niemieckiego pogranicza. A zdobyte kompetencje, seniorzy mają wykorzystywać w ramach pracy wolontariackiej przy organizacjach pożytku publicznego, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Gminnych Radach Seniora, Klubach Seniora i innych wspólnotach lokalnych.
12.12.2019
Wystartowali
Mamy to!
Projekt „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat” wystartował.
Oficjalnie 5 grudnia 2019 r. rozpoczął się konferencją w Międzynarodowym Centrum Spotkań St.Marienthal.
Spotkanie zostało podzielone na część teoretyczną i praktyczną.
W tej pierwszej eksperci turystyki prezentowali atrakcje turystyczne i ofertę kulturalną pogranicza polsko saksońskiego.
Część warsztatowa poświęcona była na dyskusjom i propozycjom działań marketingowych, których finał znajdzie miejsce w autorskim przewodniku turystycznym opracowanym przez Seniorów – Ambasadorów.
Jest co robić. Trzymamy kciuki!
06.12.2019
ZWIEDZAĆ, OCENIAĆ, POZNAWAĆ. SENIORZY AMBASADORZY GOTOWI DO AKCJI.
To będzie pracowity rok! Zwłaszcza dla uczestników projektu „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji, kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat”.
Przed nimi:
- 16 dwudniowych warsztatów w St. Marienthal
- 5 wizyt studyjnych po polskiej stronie
- 5 wizyt studyjnych po niemieckiej stronie
- Kurs j. niemieckiego
- Dwudniowe warsztaty w Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A
Lista zadań, by dostać tytuł SENORA – AMBASADORA długa, ale jak było widać na spotkaniu organizacyjnym (29 listopada 2019 w KARR)- wszystko jest do zrobienia. Frekwencja dopisała, a seniorzy sprawnie podzielili się na grupy. Tak trzymać!
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
02.09.2019
Zapraszamy do wzięcia udziału w Projekcie – Nabór trwa. Liczba miejsc ograniczona.
Do pobrania:
15.07.2019
Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu.
W dniu 19.03.2019 w KARR S.A. podpisano umowy o dofinansowanie projektów w których jesteśmy partnerem wiodącym. Oba projekty są realizowane w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020:
– „Aktywni seniorzy! Transgraniczny marketing oferty instytucji kultury, turystyki, edukacji i opieki zdrowotnej w polsko-saksońskim regionie przygranicznym poprzez wolontariat”
– „Nowe kompetencje orientacji zawodowej PL-SAX”.
W spotkaniu wzięli udział Kierownik Wspólnego Sekretariatu Pan Paweł Kurant oraz Michael Schlitt Prezes Zarządu Międzynarodowego Centrum Spotkań ST. Marienthal (IBZ)
Oba projekty ruszają w lipcu tego roku i potrwają do czerwca 2021. Będzie się działo !