AKTUALNOŚCI/ NACHRICHTEN

21.01.2020

Polsko – niemiecki rajd rowerowy TOUR de INTERREG 2019

Szanowni Państwo,

z przyjemnością i satysfakcją informujemy,  że film z ostatniej edycji rajdu rowerowego Interreg Tour 2.0 został ukończony!;) Wprawdzie trwało to nieco dłużej niż zamierzaliśmy, ale zależało nam na jaki najlepszym oddaniu idei tego rajdu.

Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania wszystkim naszym beneficjentom, którzy zgodzili się uczestniczyć w filmie, włodarzom miast i regionów którzy przyjęli nas z serdecznością, przedstawicielom Euroregionów i wszelkich organizacji pozarządowych. Nie można zapomnieć o uczestnikach, którzy pomimo mniej sprzyjających warunków atmosferycznych do samego końca kręcili z nami kilometry w słusznej sprawie i zawsze z uśmiechem.

Jeszcze raz dziękujemy Wszystkim którzy wsparli ten Rajd i życzymy miłego oglądania! Do następnego razu!

Tutaj link: https://interreg5a.info/pl/2014-03-26-14-57-41/wiadomosci/349-tour-de-interreg-2019-pl.html

Z rowerowymi, polsko-niemieckimi pozdrowieniami,

Przedstawiciele Wspólnych Sekretariatów Programów Współpracy Interreg V A:

– Meklemburgia Pomorze Przednie/ Brandenburgia / Polska 2014-2020;

– Brandenburgia – Polska 2014-2020;

– Polska – Saksonia 2014-2020.

04.10.2019

Gmina  Gromadka – wręczenie dyplomów  za udział w projekcie podczas 4. Inauguracji roku akademickiego  2019/2020 Uniwersytety III Wieku

Gaudeamus  Seniorów

4 października 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Gromadce miała miejsce Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020 – Uniwersytetu III Wieku 2019/2020.

A jak inauguracja, to i ślubowanie studentów-Seniorów.

W uroczystość wzięli udział Dziekan Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze dr  hab. Elżbieta Sobczak oraz prof. zw. dr hab. Leszek Jarzaka  z Uniwersytetu Zielonogórskiego, z wykładem  na temat ” Kukułka- nowy bioindykator środowiska”. Nie mogło zabraknąć gospodarzy  – Wójta Gminy Gromadka dr inż. Dariusz Pawliszczy oraz dr inż. Bozeny Kuchmacz.

Na nowy rok akademicki życzymy studentom samych piątek ?

29.09.2019

Polsko – niemiecki rajd rowerowy TOUR de INTERREG 2019

W dniu 29.09.2019 r polscy Seniorzy – uczestnicy projektu „ Utworzenie Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko – polskim pograniczu. Projekt modelowy” wzięli udział w transgranicznym polsko-niemieckim rajdzie rowerowym pod hasłem TOUR de INTERREG 2019.W tym roku rajd rozpoczynał się już 26.09.2019 r. na wyspie Uznam Promenadzie Europejskiej i zakończył się dnia 29.09.2019 na Moście Staromiejskim w  Europa -Mieście Zgorzelec / Gorlitz. W rajdzie wzięło udział ok 30 osób z Polski i Niemiec, którzy w ciągu czterech etapów mieli do przejechania wspólnie 500 km.

Trasa rajdu przebiegała przez miejsca realizacji najciekawszych projektów współpracy INTERREG, a także przez miejsca symboliczne dla współpracy polsko- saksońskiej tj. podzielona i bliźniacze miasta Europa -Miasto Zgorzelec-Gorlitz, Guben-Gubin czy Frankfurt -Słubice.

Głównym celem wydarzenia była promocja efektów polsko-niemieckich projektów transgranicznych zrealizowanych przy udziale środków Unii Europejskiej. W tym roku popularyzowano  projekty skierowane do różnych  grup społecznościowych, dlatego też na niektórych odcinkach rajdu towarzyszyli uczestnicy projektów tj. seniorzy, osoby niepełnosprawne , rodziny z dziećmi. Tu należą się szczególne podziękowania dla Seniorów ze Zgorzelca Irenie Mosińskiej, Teresie Liskowackiej, Mieczysławowi  Mosińskiemu i   Witoldowi  Liskowackiemu,  oraz  Partnerom projektu i Seniorce, która reprezentowała  Saksońskich Seniorów, którzy pomimo niesprzyjających warunków pogodowych i 2 godzinnego  opóźnienia   dotarli na metę? Gratulacje!!!

17.06.2019

Konferencja podsumowująca projekt

17 czerwca 2019 r. w St. Marienthal w Ostritz odbyła się   konferencja podsumowująca projekt „Utworzenie Zespołów Kompetencji seniorów na niemiecko-polskim pograniczu. Projekt modelowy” z udziałem 200 uczestników.  2,5 -letni projekt był  realizowany od  2017 roku  z partnerem saksońskim Międzynarodowym Centrum Spotkań St. Marienthal w Ostritz.

Podczas konferencji seniorzy prezentowali  rezultaty projektu,  refleksje   na temat  osobistych korzyści wynikających z ich uczestnictwa w projekcie oraz  działania podejmowane w formie wolontariatu  na rzecz lokalnych społeczności. Konferencji towarzyszył przygotowany przez seniorów program artystyczny. Występował zespół  folklorystyczny „Wesoła Gromadka” , zespół „Łużyczanki” oraz    duet  Barbara i Jerzy Janiccy ze Zgorzelca. W trakcie konferencji  seniorki projektantki  Maria Patejuk oraz  Barbara Walewska – Kruger  zorganizowały wystawę „Len dawniej i dziś” prezentującą tradycyjne i nowoczesne wykorzystanie lnu. Uczestniczącym w projekcie seniorom wręczono certyfikaty seniora-trenera. Podczas konferencji  została przekazana uczestnika broszura o projekcie. Na zakończenie konferencji  przedstawiciele seniorów podpisali  deklarację o podjęciu idei utworzenia Sieci Kompetencji Seniorów  Euroregionie Nysa aby rozwijać współpracę na poziomie euroregionalnym. Patronatem  nad ideą tworzenia Euroregionalnej Sieci Kompetencji Seniorów objęli:  Prezes KARR S.A., Prezes Fundacji Międzynarodowe Centrum Spotkań St. Marienthal Burmistrz Miasta Zgorzelca i Nadburmistrz Miasta Gӧrlitz.

Konferencja została zakończona słowami piosenki „Do widzenia” Już spotkanie się skończyło, już do domu wracać czas. Tak nam dobrze z Wami było, radość dzielić pośród nas. Do widzenia, do widzenia do miłego zobaczenia. Do widzenia do widzenia dziękujemy Wszystkim Wam.

14.05.2019

Szklak turystyczny im. Ericha  Fuchsa

„Utworzenie szklaku turystycznego imieniem Ericha  Fuchsa” było tematem roboczego spotkania pięcioosobowej grupy seniorów z Gӧrlitz, członków  Stowarzyszenia Naturfreunde Deutschland. Pomysł projektu   został wypracowany przez seniorów  w trakcie polsko – saksońskich warsztatów dla seniorów  St. Marientkal realizowanych w ramach projektu „Utworzenie Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko polskim pograniczu. Projekt modelowy”

14 maja 2019 r.  w Gruszkowie przedyskutowano możliwości utworzenia szklaku wybitnego malarza i rysownika,  który mieszkał i tworzył min. w Gruszkowie.

Efekt spotkania? Seniorzy z Gӧrlitz zaplanowali trzydniową wizytę  Gruszkowie w ciągu której rozeznają w terenie przebieg szlaku. Kolejnym krokiem będzie szukanie możliwości instytucjonalnych   i finansowych  wprowadzenia  szlaku w system tras turystycznych.

To  początek rozwijania wspólnego projektu, a współpraca będzie kontynuowana w okresie jego  trwałości.

na zaproszenie Tadeusza i Wandy Boroń

25.04.2019

Ustalić zasady i działać. Spotkanie robocze w Zgorzelcu.

Najważniejszy jest porządek. Ktoś tak kiedyś powiedział i miał w tym trochę racji.

Przy realizacji projektów też trzeba najpierw ustalić zasady funkcjonowania, by praca przebiegała sprawnie i bez zbędnych nieporozumień. Dlatego zespół projektowy „Utworzenie Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko-polskim pograniczu. Projekt modelowy” na roboczym spotkaniu w Zgorzelcu 25 kwietnia 2019 ustalił że:

– działania lokalne i transgraniczne  w pięcioletnim  okresie trwałości będą wspierane przez Gminę Miejską Zgorzelec

– siedzibą Zespołu Kompetencji Seniorów będzie Miejski Klub Seniora a funkcję  koordynatora  ZKS będzie pełnić  Halina Rączkowska.

–  w siedzibie Miejskiego Klubu Seniora zostanie utworzony Punkt Kontaktowy dla inicjatywy utworzenia Transgranicznej Sieci Kompetencji Seniorów

Po ustaleniu najważniejszych kwestii ,  członek Zespołu Kompetencji Seniorów  -Tadeusz Świetlinski  opowiedział  o „Łużycach Górnych” . Wykładowi towarzyszył występ  zespołu ludowego „Serbów Łużyckich”.

14.04.2019

Czerpać z dobrych wzorców i doświadczeń.

Poznać też atrakcje turystyczne zaprzyjaźnionych seniorów. 14.04.2019 w Gӧrlitz i Rietschen odbyła się wizyta studyjna seniorów uczestniczących w projekcie „Utworzenie Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko-polskim pograniczu. Projekt modelowy”. W Gӧrlitz  polskich i saksońskich seniorów przyjął Prezydent Miasta – Siegfriedem  Denige. Była to okazja do  pochwalenia się realizowanymi  projektami a także nawiązana  partnerstwa  w ramach euroregionalnej sieci kompetencji seniorów. Było też zwiedzanie wieży ratuszowej, renesansowego dziedzińca i archiwum miejskiego.

Druga część wizyty odbyła się   Rietschen. Tam uczestników wizyty  powitał  burmistrz Ralf Brehmer, który  przedstawił  historię  wiejskiego  skansenu Erlichhof, w  funkcjonowanie którego zaangażowani byli także członkowie lokalnego  Zespołu Kompetencji – Ute i Kurt John i Werenr Rosche. Co ciekawe w skansenie można nie tylko przenocować , ale też tylko przyjrzeć się jak dawniej funkcjonowały warsztaty rzemieślnicze, ale też skosztować lokalnych produktów spożywczych.

Kto jeszcze nie był, musi koniecznie nadrobić zaległości http://www.e-brs.pl/skansen-rietschen.html

07.03.2019

Wiosenna wizyta studyjna

Zaskoczenie, uśmiech, podziw, zachwyt. To uczucia, które towarzyszą nam gdy okazuje się, że dosłownie za miedzą mamy coś wartościowego czego dotąd nie znaliśmy.

I temu właśnie służą wizyty studyjne. Pokazać piękno tego co jest tak bliskie.

Stąd odwiedzimy seniorów z Niemiec między innymi w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, Muzeum Karkonoskim, GOK w Mysłakowicach oraz Parku Miniatur w Kowarach. Ale zanim przyjemności, były też obowiązki.

Na początku wizyty Seniorzy z Niemiec i Polski spotkali się w Centrum Kompetencji Seniora w Jeleniej Górze, gdzie zostały zaprezentowane działania lokalne seniorów skupionych w CKS.

Wizyta studyjna saksońskich seniorów odbyła się 07.03.2019 r. odbyła się w ramach projektu „Utworzenia Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko-polskim pograniczu. Projekt modelowy”. Jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

20.02.2019

Trzy, dwa, jeden..ruszyli!

20 lutego 2019 Zespół Kompetencji Seniorów z Jeleniej  Góry oraz SeniorCompetenzTeam z Görlitz  spotkało się z rodziną profesora Geierhosa, by zainicjować partnerstwo pomiędzy  dwoma Zespołami Kompetencji Seniorów.

W spotkaniu ze strony saksońskiej  udział wzięli Prof.Dr. Wolfgang  Geierhos, prof. Inga Arnold—Geierhos, Peter Marakanow,   Annelise Karst, Krystyna Ettrich, ze strony polskiej Barbara Janic kierownik Zespołu  Kompetencji Seniorów w Jeleniej Górze i  Dorota Turska z KARR S.A. Jelenia Góra.

Seniorzy wspólnie chcą ożywić ideę utworzenia  Euroregionalnej Sieci Kompetentnych Seniorów oraz  wzmocnić zaangażowanie obywatelskie ponad granicami.

Współpraca seniorów będzie rozwijana i usieciowiona  w ramach trwałości projektu „Utworzenie Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko-polskim pograniczu. Projekt modelowy” współfinansowanego ze środków  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu  w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

30.01.2019

Najpierw seniorzy dzieciom, teraz dzieci seniorom!

Przed świętami Bożego Narodzenia seniorzy zaangażowani w nasz projekt „Utworzenie Zespołu Kompetencji Seniorów na niemiecko-polskim pograniczu”. Projekt modelowy”, odwiedzili dzieci z Niepublicznego Przedszkola nr 5 w Jeleniej Górze. Tam podzielili się widzą na temat tradycji świątecznych, wspólnie tworzyli ozdoby choinkowe i śpiewali.
A że dobro wraca… z inicjatywy przedszkolaków nasi seniorzy mogli powtórnie świętować dzień Babci i Dziadka.
Wczoraj w siedzibie KARR S.A. Jelenia Góra grupy Jagódek i Misiów dały takie show, że nawet my się wzruszyliśmy.
Było dużo śpiewu, radości i mnóstwo pozytywnej energii.
I już teraz możemy zapowiedzieć, że współpraca między dzieciaczkami z Niepublicznego Przedszkola nr 5 w Jeleniej Górze naszymi seniorami z Koła Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach będzie kontynuowana. Tak trzymać!

„Utworzenie zespołów kompetencji seniorów na niemiecko-polskim pograniczu – projekt modelowy

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.