AKTUALNOŚCI

13-14.10.2020r.

Dwudniowa wycieczka po Karkonoszach Wschodnich to wizyta z przeszkodami, trzeba było odpowiednio dostosować program wycieczki do obecnych standardów bezpieczeństwa sanitarnego. Niemniej jednak udało się zapoznać naszych przewodników, osoby zawodowo zajmujące się turystyką i promocją naszego, pięknego regionu z atrakcjami ujętymi w wirtualnym szlaku tradycji i produkcji. Celem wycieczki było poznanie tradycyjnego rzemiosła, wizyty u producentów, zwiedzanie zabytków techniki i atrakcji sportowych w Karkonoszach Wschodnich.

Udało się odwiedzić: Hutę szkła w Harrachovie, muzeum skrzypiec w Pasekach, obejrzeć ceramikę Michaeli Dumkovej w  Rokytnice  i zwiedzić Vysoké nad Jizerou, wspiąć na wieżę widokową w Bencku, zobaczyć stacje kolejową w Martinice v Krkonoších to przecież już zabytek kultury i docenić świąteczne koralikowe ozdoby w Rautis. Nie pominęliśmy również Młyna Janaty z oryginalnym i działającym wyposażeniem.

08.10.2020

Z Jablonca do granicy i z powrotem to jeden z pomysłów zapoznania przedstawicieli branży turystycznej z miejscami na mapie „Szlakiem tradycji i produkcji regionalnej w polsko-czeskim rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy”. Wycieczkę rozpoczęliśmy w Bílém Potoku od Muzeum Techniki Gór Izerskich z ekspozycją silników lotniczych i dawną produkcją tekstyliów w budynku fabryki Karla Bienerta. Po muzeum oprowadził nas właściciel i pasjonat pan Pavel Šercl.

Trafiliśmy również do odrestaurowanego browaru zamkowego Frýdlant na zwiedzanie zrekonstruowanego obiektu i odnowionego browaru oraz degustację piwa Albrecht.

Tuż przy granicy czesko-polskiej dojechaliśmy do malowniczej miejscowości Heřmanice koło Frýdlantu, gdzie w pracowni szkła mistrza szklarskiego Josefa Novotnego Spiderglass, sam mistrz zapoznał nas z produkcją szkła stapianego/spiekanego (fuzing).

Organizatorem tego wydarzenia był partner projektu Okresní hospodářská komora v Jablonci nad Nisou.

29.09.2020

W ramach projektu „Szlakiem tradycji i produkcji regionalnej w polsko – czeskim rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy“ przedsiębiorcy i pracownicy związani z branżą turystyczną,  pracownicy centrów informacji turystycznej, recepcji i przewodnicy wzięli udział w seminarium nt. Rzemiosło tradycyjne i producenci Karkonoszy Zachodnich, które odbyło się w Karkonoskim Centrum Wychowania Ekologicznego – Krtek we Vrchlabi. Iveta Pokorná zachęcała do odwiedzenia placu zabaw Niedźwiadka w Ośrodeku Narciarskim Szpindlerowy Młyn. Jakub Vorel zaprezentował swoje rzeźby z kamienia, a rodzeństwo Kovářovych przedstawiło rodzinne Karkonoskie Rzeźbiarstwo. Michal Kuřík opowiadała o wieloletnich roślinach i Petra Hartmanová przedstawiła aktualności w Lokalnej Grupy Działania Karkonosze.

Po zakończeniu programu uczestnicy seminarium udali się na wycieczkę do Szkółki Roślin Wieloletnich – Studenec.

Organizatorem tego wydarzenia był partner projektu Karkonosze – Związek Miast i Gmin.

03.09.2020

Na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze oprócz wszelkich smaków i zapachów, miodów, serów, wędlin, przetworów, nalewek ziołowych, olejów roślinnych,  ręcznie robionych mydełek i świec zapachowych, eko-biżuterii, odzieży lnianej podczas 18.Wystawy Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką” można było nacieszyć oczy oryginalnymi pamiątkami. Lokalni twórcy zaprezentowali nie tylko efekty pracy swoich rąk, ale też umożliwili odwiedzającym wystawę zajrzenie za kulisy produkcji.

Dla smakoszy organizatorzy przewidzieli pokazy kulinarne z degustacją w tym finał konkursu „Bitwa na Smaki”. Był to pojedynek pomiędzy szefami domowej kuchni a zawodowymi kucharzami.

Przedmiotem konkursu jest wyłonienie najlepszych receptur na dania z użyciem produktów „Wyprodukowanych pod Śnieżką”.

Tradycyjnie przyznano „Karkonoskie Jelonki” za:

„Najciekawszy Produkt Karkonoski”:

  • Wydawnictwo Poligrafia AD REM Regina Chrześcijańska – Książka kucharka

„Kraina Ducha Gór”

  • Soňa Růžičková – Veci z Peci – ceramika ogniowa
  • Mateusz Libecki – podstawki z żywicy

Wyróżniono Fundacji Ars Sudetica – Sudeckie Centrum Kultury za prezentacje szklanego przycisku do papieru wykonanego w technice milefiori.

oraz „Karkonoski Produkt Spożywczy”:

  • Nowa Prowincja za ser owczy w słoiczku
  • Siedlisko Pstrąga za pstrąg w zalewie słodko-winnej
  • Pasieka „Pod Wielką Sową” za miód z miętą

Wyróżnienie przyznano Renacie Jaworskiej za chleb żytni na zakwasie pieczony na liściach pokrzywy.

Wystawa zorganizowana została w ramach projektu “Szlakiem regionalnej tradycji i produkcji w polsko-czeskim rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy” z Programu Interreg V-A Republika Czesko-Polska.

 

12-13.09.2020

Zaproszenie do udziału wystawie produktów „Szklane Miasteczko2020, Železný Brod”

Zapraszamy rzemieślników różnych specjalności, nie tylko szklarzy. Szklane Miasteczko to święto szkła z pokazami jego produkcji, zwiedzaniem huty, stoiskami handlowymi z wyrobami ze szkła i towarzyszącym programem kulturalnym. Podczas wystawy można odwiedzić miejscowe firmy i szkoły szklarski.

Miasto Železny Brod we współpracy z OHK v Jablonci nad Nisou, ogłasza konkurs, dla wszystkich wystawców produktów (wyrobów) szklanych, które są prezentowane na Szklane Miasteczku.

Polski wystawcom organizator zapewnia bezpłatnie miejsce sprzedaży (stoisko do własnej aranżacji), bezpłatne zakwaterowanie w pensjonacie od soboty do niedzieli  dla pierwszych 3 zarejestrowanych.

Zapewniamy polskim wystawcom bezpłatnie miejsce sprzedaży (stoisko do własnej aranżacji), bezpłatne zakwaterowanie w pensjonacie od soboty do niedzieli  dla pierwszych 3 zarejestrowanych.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 1.września, 12 godz.

Formularz zgłoszeniowy, 12.-13.9.2020, Železný Brod, CZ

KONTAKT: Okresní hospodářská komora vJablonci nad Nisou •Jiráskova 9•466 01 Jablonec nad NisouIng. Kateřina Foglová•tel.: 483346002•mobil: 724613025•e-mail: info@ohkjablonec.cz

Miejsce: Železný Brod Husovairynek

Organizatorzy: Okresní hospodářská komora vJablonci nad Nisou, miasto Železný Brod.

06-07.03.2020

Wystawa Produktów Regionalnych Euroregion Tour 2020

Sery góralskie, soki domowej roboty, produkty z lawendy i pyszny chleb. Do tego ceramika artystyczna, arcydzieła użytkowe z drewna i walizki z szalonymi kotami. W takim składzie polscy wytwórcy smaku i rzemieślnicy prezentowali się podczas Wystawy Produktów Regionalnych Euroregion Tour 2020. Impreza już po raz 20. Odbyła się w Eurocentrum w Jobloncu nad Nysą 6 i 7 marca 2020 roku. Podobnie jak podczas naszej Wystawy Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką”, impreza pokazuje czym region pachnie, smakuje  i się prezentuje. Korzystają na tym nie tylko wystawcy, ale przede wszystkim turyści i mieszkańcy, którzy informację o bogactwie Karkonoszy niosą dalej.

Wystawie towarzyszyło Forum dyskusyjne „Prawie zapomniane rzemiosło”.

Impreza realizowana jest w ramach projektu “Szlakiem regionalnej tradycji i produkcji w polsko-czeskim rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy” z Programu Interreg V-A Republika Czesko-Polska.

06-07.03.2020

Targi Turystyczne EuroregionTOUR 2020

Najlepsze pamiątki turystyczne to….. No właśnie. Naszym zdaniem takie związane z regionem, jego smakiem, zapachem, naturalnym bogactwem, historią.
Dlatego karkonoskich rękodzielników oraz wytwórców smaku zachęcamy do wzięcia udziału w 20. Targach Turystycznych EuroregionTOUR 2020 oraz w wystawie „Produktów i pamiątek regionalnych”.
Impreza odbędzie się w dniach 6 – 7 marca 2020 roku w Eurocentrum Jablonec nad Nisou.
Podczas wystawy zostanie przeprowadzony konkurs na najlepszy produkt spożywczy oraz na najciekawszą pamiątkę regionalną.

15.01.2020

Kolejne spotkanie partnerów w dniu 15.01.2020 r. w OHK w Jablońcu nad Nysą za nami. Wspólnie omówiliśmy sprawy organizacyjne dotyczące następnych działań w projekcie. W ramach prac nad mapą atrakcji udaliśmy się do Muzeum szkła i biżuterii, które jest zbiorem eksponatów, utworzonych przez lokalnych, regionalnych mistrzów szkła. Muzeum posiada w swoich zbiorach unikaty na skalę światową. Odwiedziliśmy również kościół św. Anny, dom Scheybala, który jest najstarszym zabytkiem sakralnym w Jabloncu oraz najstarszy dom w Jabloncu nad Nisou, w którym obecnie mieści się Centrum Kultury i Informacji Jablonec.

22-23.10.2019

Cudze chwalimy, swoje chwalmy podwójnie, ale najpierw poznajmy, sprawdźmy, posmakujmy. I właśnie tak Karkonosze Wschodnie testowali podczas dwudniowej wycieczki przewodnicy turystyczni, pracownicy informacji turystycznych, recepcji oraz biur podróży z naszej strony Gór. A chodzenia było sporo, bo i Twierdza Stachelberg, Muzeum pod Jasanem, Ścieżka w koronach drzew. Było też coś dla podniebienia. Wizyta w browarze Fries, palarni kawy w Trutnovie oraz rodzinnej wytwórni miodu pitnego i likierów w Rudníku koło Vrchlabí.
Po takiej wycieczce, po raz kolejny możemy stwierdzić, że mamy się czym chwalić.
Seminarium obyło się w ramach projektu „Szlakiem tradycji i produkcji regionalnej w polsko – czeskim regionie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy“.

15.10.2019

Rzemiosło tradycyjne i producenci Karkonoszy Wschodnich

Pomysł na biznes dojrzewa czasem latami. Czasem bierze się z przypadku, a czasem z potrzeby. Idealnie jest, gdy pasja idzie w parze z możliwością zarabiania pieniędzy. Tak też jest w przypadku firm, których historie powstania poznali uczestnicy seminarium „Rzemiosło tradycyjne i producenci Karkonoszy Wschodnich”, które odbyło się 15 października 2019 r. w Karkonoskim Centrum Wychowania Ekologicznego – Krtek we Vrchlabí. Prezentowali się Karkonoska Kozia Farma, Babcine Syropy, Hana Šebková, a także Tomáš Kverka z Monkey Park Harrachov. Radek Drahný przedstawił założenia projektu „Czyste Karkonosze”, który jest realizowany wspólnie z Karkonoskim Parkiem Narodowym.

Seminarium obyło się w ramach projektu „Szlakiem tradycji i produkcji regionalnej w polsko – czeskim regionie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy“.

17.09.2019

Szklane piękności w Železný Brod

To przede wszystkim targi szkła. Ale nie zabrakło cudeniek od innych rzemieślników i pysznego jedzenia od lokalnych producentów. XIII Wystawa Szklane Miasto w miejscowości Železný Brod za nami. Delegacji KARR S.A. Jelenia Góra i zaprzyjaźnionych wystawców z Polski nie mogło zabraknąć. Jeszcze raz dziękujemy za udział w imprezie, a partnerom za zaproszenie.

06.09.2019

Smacznie, kolorowo i regionalnie pod Śnieżką

Smacznie, kolorowo , regionalnie – gdyby do opisu  17. Wystawę  Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką” 2019 użyć trzech słów. Ale to zdecydowanie za mało.

Dzięki udziałowi w imprezie blisko 100 producentów lokalnej żywności i rękodzielników, wystawa była prawdziwym świętem Karkonoszy i Gór Izerskich.

Tradycyjnie przyznane zostały  „Karkonoskie Jelonki” za Najlepszy produkt spożywczy, Najciekawszy produkt karkonoski. W tym roku statuetki powędrowały w ręce rękodzielników:

  • Lasglass (za las w słoiku)
  • Dziadostwo budowlanka artystyczna Dariusz Godawa (za akwarelę na płycie tynkowej)
  • Firma handlowo usługowa Galena  – Małgorzata Kowzan ( za poduszkę z orkiszem).

W trójce najlepszych produktów spożywczych znaleźli się:

  • PPH Lawenda ( za miód lawendowy)
  • Green Life Dawid i Zofia Kowalczyk ( za dżem malinowy na parze)
  • Pasieka pod wielką sową ( za miód  pierzgą).

Podsumowując imprezę nie można zapomnieć o tym co działo się na scenie głównej. Fantastyczna muzyka towarzyszyła uczcie dla zmysłów  już od rana, kiedy na scenie pojawili się muzycy z zespołu „ Cimbálová muzika Miroslava Kotlára”. Folkowy charakter imprezy podkręcił występ muzyków z kapeli „Chudoba”.

Na koniec cztery słowa. Do zobaczenia za rok. I dziękujemy wszystkim, dzięki którym możemy świętować sukces  17. Wystawy Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką”.

31.07.2019

17 Wystawa Produktów Regionalnych Wyprodukowano pod Śnieżką

25.06.2019

W dniu 25.06.2019 r w ramach projektu “Szlakiem regionalnej tradycji i produkcji w polsko-czeskim rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy” realizowanego  w ramach Programu Interreg V-A Republika Czesko-Polska odbyła się wizyta studyjna do Jablońca nad Nysą. Odwiedziliśmy firmę z historią sięgającą 1898 roku, czyli były Instytut Udoskonalania Rzemiosł przy Izbie Handlowo-Rzemieślniczej, a obecnie Instytut badań Technicznych. W Instytucie mogliśmy naocznie zobaczyć jakim testom poddawane są różne produktu użytkowe oraz zapoznać się ze sposobem przyznawania atestów jakość. Następnie odwiedziliśmy małą rodzinną firmę jubilerską Stefany, która z pokolenia na pokolenie zajmuje się ręcznym wytwarzaniem biżuterii. Firma artystyczna Stefany do produkcji biżuterii używa kamieni półszlachetnych i szlachetnych łącząc je z metalami biżuteryjnymi zwykłymi, ale także szlachetnymi. Kamienie te pozyskuje głównie z Polski. Wyroby Stefany trafiają do rąk znanych osoby z rodziny królewskiej, a diademy i korony z tej firmy wędrują na głowy Miss podczas różnych konkursów piękności.

W pensjonacie Formanka przy wspólnym obiedzie wysłuchaliśmy opowieści właściciela o sposobie w jaki prowadzi on swoje pensjonaty i hotele, ale również o jego nowym projekcie turystycznym pt. „Poznawanie historii i smakowanie w jednym”

Podczas tego upalnego, letniego dnia wizyta przebiegała stosunkowo dynamicznie, następnym więc punktem programu były odwiedziny u malarza, rzeźbiarza, artysty i technologa szkła zarazem: mistrza Zdeneka Lhotskiego. W galerii szkła mogliśmy podziwiać nie tylko dzieła Zdeneka Lhotskiego, ale mniej znanych artystów, którzy pod okiem mistrza mogą rozwijać swoje talenty. A na koniec czekała nas niespodzianka  zwiedzanie Browaru Rohozec wraz z deustacją dla koneserów piwa.

Dziękujemy za wspaniale zorganizowaną wizytę Partnerom  Projektu Izbie Gospodarczej w Jablońcu nad Nysą oraz uczestnikom ze strony polskiej i czeskiej.

15.03.2019

W dniu 15.03.2019r w Jabloncu nad Nysą w Eurocentrum w KLUBIE NA RAMPIE miało miejsce  forum dyskusyjne: „Tradycyjne rzemiosło-nowe opowiadania”. w budynku Równocześnie odbywały się targi turystyczne Euroregion TOUR 2019 oraz wystawa „PRODUKTY I PAMIĄTKI REGIONALNE” w których uczestniczą czeskie i polskie firmy.