14.04.2023

Konferencja kończąca – spotkanie ekspertów

16.12.2022 odbyło się polsko-czeskie spotkanie ekspertów w Trutnovie (konferencja kończąca projekt).

Podczas konferencji zaprezentowano wyniki analizy potrzeb oraz publikacje Wyzwania gastronomii na polsko-czeskim pograniczu – Výzvy gastronomie v polsko-českém příhraničí nad którą pracował zespół ekspertów z Polski i z Czech.

PUBLIKACJA

W publikacji zostały omówione następujące zagadnienia: charakterystyka ekonomiczna, ramy instytucjonalne i legislacyjne dotyczące studiowania, pracy i pracy w gastronomii, porównanie czeskiego i polskiego systemu edukacji, badania wśród uczniów szkół gastronomicznych i zakładów gastronomicznych, propozycje popularyzacji gastronomii, najlepsze praktyki.

Eksperci byli zaangażowani w uruchomienie i ocenę wyników badania ankietowego wśród uczniów czeskich i polskich szkół o kierunkach gastronomicznych (w badaniu ankietowym wzięło udział ponad 600 respondentów). Grupą docelową byli praktykanci i studenci drugiego, trzeciego i czwartego roku studiów w zakresie kucharza, kelnera, dietetyka i usług gastronomicznych, cukiernika, piekarza. Następnie przeprowadzono badanie wśród pracodawców z branży gastronomicznej po obu stronach granicy. We współpracy z polskim ekspertem grupa ekspertów przeprowadziła porównanie rodzajów i form zatrudnienia w Czechach i Polsce. Eksperci starali się wniknąć w schematy tematu, tj. określić główne problemy, różnice i podobieństwa w edukacji i zatrudnieniu w regionie przygranicznym.

02.01.2023

Warsztaty w Polsce 7-9.12.2022

7-9.12.2022 w Polsce, odbyły się trzydniowe warsztaty kulinarne w ramach projektu: „WYZWANIA GASTRONOMII NA POLSKO-CZESKIM POGRANICZU” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.

Po przyjeździe uczniów z Czech, w Pracowni Kulinarnej w Jeleniej Górze, rozpoczęły się przygotowania do zadań. Warsztaty praktyczne i degustacje, poprowadził Pan Michał Matuszewski.

Uczniowie przyrządzili:

  • Krupnik z grzybami z Borów Dolnośląskich
  • Knedle ze śliwkami

Po przyjeździe do hotelu, zakwaterowaniu uczestników z Czech, i wspólnym obiedzie, uczniowie wzięli udział w grze terenowej, podczas której odszukiwali dawny przepis na regionalne danie. Działo się to na dziedzińcu folwarku w Pałacu Łomnica.

Kolejnego dnia miały miejsce warsztaty praktyczne.

Uczniowie przyrządzili:

  • Rolady wołowe w sosie grzybowym i smażonymi ziemniakami
  • Placki serowe z miodem i owocami.

Po wspólnym obiedzie w  Hotelu Mercure, rozpoczęły się wykłady:

  • I cz. „ Wykład z zakresu śniadania świata, oraz turystyka kulinarna /gastronomiczna – dziedzictwo kulturowe i kulinarne, produkty regionalne, potencjalny odbiorca , turystyka kulinarna na świecie.” Dietetyk mgr Magdalena Otto.
  • II cz. „Wykład z zakresu śniadania świata, oraz turystyka kulinarna /gastronomiczna – dziedzictwo kulturowe i kulinarne, produkty regionalne, potencjalny odbiorca , turystyka kulinarna na świecie.” Dietetyk mgr Magdalena Otto.

Ostatniego dnia młodzież wzięła udział w warsztatach cukierniczych ze zdobienia pierników lukrem królewskim – w „Karczmie Gniewków”-w Łomicy.

Po obiedzie i zwiedzaniu Parku Krajobrazowego  w Bukowcu „Świątynia Ateny” oraz Parku w Mysłakowicach „Szczęki wieloryba” nastąpił przejazd do Jeleniej Góry i zakończenie warsztatów.

08.12.2022

W dniach poniedziałek 28. 11. – środa 30. 11. 2022 w HOREGAS, Volanovská 243, 541 01 Trutnov odbyły się trzydniowe warsztaty kulinarne w ramach projektu: „WYZWANIA GASTRONOMII NA POLSKO-CZESKIM POGRANICZU” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.

W Poniedziałek 28. 11. 2022, po przyjeździe uczestników z Polski i zakwaterowaniu w Hotelu Adam (www.hotel-adam.cz), młodzież zwiedzała centrum Trutnowa.

Po obiedzie rozpoczęły się warsztaty z degustacją pod kierownictwem Andrey Pichovej, ich tematem było ciasto parzone (ciasto ptysiowe) w wersji tradycyjnej i nowoczesnej”.

Po udanym pieczeniu, rozpoczęła się wspólna degustacja.

Po kolacji w szkolnej restauracji Junior, był wieczór wolny.

We wtorek 28. 11. 2022, po śniadaniu w hotelu (dla polskiej grupy), zorganizowano wyjście do cukierni, gdzie odbyły się warsztaty cukiernicze z degustacją, pod kierownictwem Andrei Pichovej – ich tematem były „Wyroby modelowane – dekorowanie z pasty migdałowej, dekorowanie kwiatkowe Cup cake (babeczki)”.

Po obiedzie, uczestnicy warsztatów wyjechali do Miletína gdzie odbyło się zwiedzanie firmy Pravé hořické trubičky, s.r.o. z możliwością zwinięcia własnej rurki (tradycyjny produkt cukierniczy z kruchego opłatka).

Po powrocie do Trutnova i kolacji, młodzież cieszyła się wolnym wieczorem.

W Środę 30. 11. 2022 po śniadaniu, wykwaterowaniu i wyjściu z hotelu do szkoły, nastąpił wyjazd do Janských Lázní. Tam trwało zwiedzanie Ścieżki koronami drzew– czeska i polska grupa transport autobusem (https://www.stezkakrkonose.cz/pl/).

Po powrocie do Trutnova i obiedzie, polska grupa udała się w podróż powrotną do Jeleniej Góry.

Były to ostatnie warsztaty w Czechach. Przed nami ostatnie warsztaty w Polsce 7-9.12.2022r.

17.11.2022

Warsztaty  w Czechach 2-4.11.2022r.

W dniach 02- 04.11.2022r. w HOREGAS, Teplicach nad Metuji’ odbyły się trzydniowe  warsztaty kulinarne w ramach projektu: „WYZWANIA GASTRONOMII NA POLSKO-CZESKIM POGRANICZU” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.

Podczas warsztatu kulinarnego, uczniowie szkolili się pod czujnym okiem specjalisty Pana Daniela Bohuslava. Tematem zajęć było grillowanie. Młodzież pracowała w grupach polsko-czeskich, integrując się i poznając język sąsiada.

W drugim dniu, spotkanie rozpoczęło się wykładem specjalisty-rzeźnika, Pana Lukasa Moravka, na temat  dojrzewania mięsa oraz gatunków zwierząt (wołowe, wieprzowe, dziczyzna).

Przygotowaliśmy:

Wołowina Diamond muscle i Hanger, puree ziemniaczano- groszkowe z wasabi.

Grillowana karkówka dojrzewająca 20 dni, letnia sałatka z grillowanymi grzybami, ziemniaki grenaille, kaparami i grzankami z chleba z oliwą truflową.

Tomahawk wieprzowy sous- vide, crumble skwarkowy, krem z białej fasoli, kompot szalotka.

Po zakończeniu pracy uczniowie skosztowali dań, które sporządzili pod opieką szefa kuchni, Pana Jana Petera.

Uczestnicy wykonywali zadania, współpracując ze sobą w grupach polsko-czeskich.

W trzecim dniu warsztatów młodzież z Polski i z Czech pojechała na wycieczkę do Skalnego Miasta.

17.11.2022

Kolejne warsztaty za Nami 😊

17.10.2022r.,- tym razem w Polsce, odbyły się kolejne trzydniowe warsztaty kulinarne w ramach projektu: „WYZWANIA GASTRONOMII NA POLSKO-CZESKIM POGRANICZU” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.

Po przyjeździe uczniów z Czech, w Pracowni Kulinarnej przy ul. Grunwaldzkiej 72 w Jeleniej Górze, rozpoczęły się przygotowania do zadań.

Warsztaty praktyczne i degustacje, poprowadził Pan Michał Matuszewski.

Uczniowie przyrządzili:

  • Sernik kamiennogórski z owocami
  • Tiramisu

Po przyjeździe do hotelu Mercure  i  zakwaterowaniu uczestników z Czech, odbył się wspólny obiad.

Później odbyła się gra terenowa, podczas której uczniowie odszukają dawny przepis na regionalne danie.

Działo się to na dziedzińcu folwarku w Pałacu Łomnica.

Kolejnego dnia miały miejsce warsztaty praktyczne.

Uczniowie przyrządzili:

  • Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką
  • Racuchy z jabłkami

Po wspólnym obiedzie w  Hotelu Mercure, rozpoczęły się wykłady.

I cz warsztat „ Wykład z zakresu śniadania świata, oraz turystyka kulinarna /gastronomiczna – dziedzictwo kulturowe i kulinarne, produkty regionalne, potencjalny odbiorca , turystyka kulinarna na świecie.” Dietetyk mgr Magdalena Otto.

II cz warsztaty „Wykład z zakresu śniadania świata, oraz turystyka kulinarna /gastronomiczna – dziedzictwo kulturowe i kulinarne, produkty regionalne, potencjalny odbiorca , turystyka kulinarna na świecie.” Dietetyk mgr Magdalena Otto.

Ostatniego dnia młodzież wzięła udział w warsztatach cukierniczych ze zdobienia pierników lukrem królewskim – w „Karczmie Gniewków”-w Łomicy.

Po obiedzie i zwiedzaniu Parku Krajobrazowego  w Bukowcu „Świątynia Ateny” oraz Parku w Mysłakowicach „Szczęki wieloryba” nastąpił przejazd do Jeleniej Góry i zakończenie warsztatów.

12.10.2022

W dniach 5-7.10.2022r., w Pracowni przy ulicy Grunwaldzkiej odbyły się kolejne warsztaty czesko – polskiej młodzieży.

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze oraz młodzież ze szkoły partnerskiej z Czech uczyła się jak przygotować:

kopytka w sosie borowikowym,

polędwiczki wieprzowe sous vide,

kaszotto z kaszy pęczak z kurkami i pomidorami oraz

jabłka zapiekane pod kruszonką z lodami waniliowymi.

Wszystko było przepyszne!!!

Warsztatom towarzyszył wykład z dietetyki pt. „ Śniadania świata, oraz turystyka kulinarna /gastronomiczna – dziedzictwo kulturowe i kulinarne, produkty regionalne, potencjalny odbiorca, turystyka kulinarna na świecie”, który przeprowadziła Pani dietetyk mgr Magdalena Otto.

Pierwszego dnia, młodzież z zapałem i werwą zdobyła Wzgórze Krzywoustego tzw. Grzybka, a w trakcie gry terenowej, miłośnicy gastronomii eksplorowali pałac i folwark w Łomnicy. Dnia trzeciego odwiedzili Łomnicką Halę Mlecznej produkcji- głównie serów kozich, jak również owczych i krowich. Odkryli tam tajniki produkcji lodów na bazie mleka owczego – o smaku np. sera pleśniowego oraz poznali historię rodzinnego biznesu, z ponad dwudziestoletnią tradycją. Mogli na własne oczy zobaczyć jak wygląda produkcja oraz poszukiwanie nowych smaków…

Na koniec przyszli adepci sztuki kulinarnej przygotowali deskę serów.

31.05.2022

KOLEJNE WARSZTATY KULINARNE

w Pracowni przy ulicy Grunwaldzkiej odbyły się w dniach 25-27.05.2022

To kolejna odsłona szkoleń w ramach projektu ,,Wyzwania gastronomii na pograniczu polsko – czeskim”.

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze oraz młodzieży ze szkoły partnerskiej z Czech , tym razem przygotowała pierogi z twarogiem kamiennogórskim i pierogi z truskawkami.

Przyszli kucharze przyrządzili również: młodą kapustę zasmażaną z koperkiem, młode ziemniaki pieczone z gzikiem oraz kotlet schabowy po staropolsku – moczony w mleku…

Brawo

Warsztatom towarzyszył wykład z dietetyki.

Pierwszego dnia, w trakcie gry terenowej, młodzi miłośnicy gastronomii eksplorowali pałac i folwark w Łomnicy, a  trzeciego  odwiedzili  Łomnicką Halę Mlecznej produkcji- głównie serów kozich, jak również owczych i krowich.Odkryli tam tajniki produkcji lodów na bazie mleka owczego – o smaku np. sera pleśniowego oraz poznali historię rodzinnego biznesu, z ponad dwudziestoletnią tradycją. Mogli na własne oczy zobaczyć jak wygląda produkcja oraz poszukiwanie nowych smaków…

Na koniec przyszli adepci sztuki kulinarnej przygotowali deskę serów.

Kolejna warsztaty przewidziane we wrześniu.

26.04.2022

II warsztaty polsko-czeskiej młodzieży  w Polsce.

W Jeleniej Górze w dniach 20-22.04.2022r. odbyły się drugie warsztaty uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze oraz uczniów ze Střední škola hotelnictví, řemesel a gastronomie, Trutnov, p. o.  oddział Teplicach nad Metují.

Przez pierwsze dwa dni warsztaty odbywały się w Pracowni Kulinarnej przy ul. Grunwaldzkiej pod czujnym okiem znakomitego kucharza – Pana Michała Matuszewskiego.

Młodzież przygotowała fondant z białej czekolady, musu z białej czekolady i puree malinowego oraz mini serniczki z liofilizowanymi malinami.

Po zakończeniu warsztatów uczniowie zwiedzili Cukiernię Bristolka, gdzie poznali tajniki przygotowywania finezji czekoladowej. Z przyczyn pogodowych zamiast zwiedzania  Wzgórza Krzywoustego, odwiedzono Muzeum Karkonoskie.

Następnego dnia odbyła się kolejna część warsztatów cukierniczych – powstało tiramisu, brownie i ciasteczka na bazie nutelli.

Po obiedzie młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli okazję wysłuchać wykładu Pani Magdaleny Otto – „Śniadania świata, turystyka kulinarna”.

W ostatnim dniu pobytu grupy czeskiej w Jeleniej Górze, odbyła się gra terenowa na dziedzińcu folwarku Pałacu Łomnica, w której głównym zadaniem było odszukanie dawnego przepisu na regionalne danie. Młodzi kucharze zwiedzili Krajobrazowy Park  w Bukowcu i  Park w Mysłakowicach, gdzie podziwiali szczęki wieloryba.

Wszystko to działo się w ramach projektu: „Wyzwania gastronomii na polsko-czeskim pograniczu”.

12.04.2022

Spotkanie Ekspertów.

Dnia 8.04.2022r w Hotelu Mercure, w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie polsko-czeskie ekspertów w ramach projektu: „Wyzwania gastronomii na polsko-czeskim pograniczu”, podczas którego odbyła się prezentacja samego projektu, jak i publikacji.

Rozmawiano o możliwościach kształcenia zawodowego w Polsce oraz o tym, jak zwiększyć swoje szanse na przygranicznym rynku pracy.

🗣💬”Jesteśmy zainteresowani efektami projektu, ponieważ w Urzędzie Pracy mamy dużo ofert z dziedziny gastronomii. Żeby zrównoważyć popyt z podażą, chcemy zaspokajać potrzeby pracodawców regionu karkonoskiego” – podkreśliła Anna Zug, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze.

🗣💬”To projekt, który ma określić potrzeby rynku. Powstaną też publikacje i opracowania, które będą wskazywały kierunki rozwoju branż na polsko-czeskim pograniczu” – dodał Hubert Papaj, prezes KARR.

W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele szkół, doradcy zawodowi i pracodawcy.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za udział.

24.03.2022

IV warsztaty młodzieży  w Trutnovie.

W dniach 16.03 -18.03.2022 r. w Trutnovie odbyły się trzydniowe warsztaty cukiernicze.

Po przyjeździe do Czech, zakwaterowaniu w Hotelu „Adam” i obiedzie, cała grupa 11 uczniów ZSLiZ nr 2 w Jeleniej Górze rozpoczęła warsztaty cukiernicze kuchni czeskiej pod kierunkiem wykładowczyni, Pani Andrei Pihovej. Tematem zajęć było: „Ciasto parzone (ptysiowe) w wersji tradycyjnej i nowoczesnej.”
Uczestnicy uczyli się sporządzać ciasto, krem oraz dekorować ciastka na wiele sposobów, była też możliwość degustacji wyrobów cukierniczych. Młodzież pracowała w grupach polsko-czeskich, integrując się i poznając język sąsiada. Podczas tych zajęć uczniowie zachowywali się i współpracowali wzorowo. Po zakończeniu warsztatów cała grupa polska skierowała swoje kroki na kolację, a potem na spacer po okolicy. Zwiedzali zabytki kultury materialnej Trutnova (rynek), a później odpoczywali i relaksowali się w ramach czasu wolnego.

Następnego dnia udali się do szkoły na drugą część warsztatów cukierniczych, których tematem było: ” Wyroby modelowane – dekorowanie z pasty migdałowej, dekorowanie kwiatkowe Cup cake („babeczki”). Uczestnicy wykonywali zadania, współpracując ze sobą w grupach polsko-czeskich, co sprzyjało integracji. O godzinie 13.00 grupa polska wybrała się na obiad, a następnie na wycieczkę krajoznawczą do Jańskich Łaźni (transport samochodami szkolnymi), gdzie atrakcją turystyczną był spacer Ścieżką w koronach drzew. Po powrocie i kolacji uczestnicy wrócili do hotelu. Wieczorem były gry i zabawy integracyjne.

W trzecim dniu warsztatów odbyła się wycieczka Zawodo-znawcza do firmy Prave horicke trubicki, s.r.o., w Miletinie., produkującej rurki z kremem – wyrób regionalny. Młodzież z Polski i z Czech zapoznała się z historią firmy, a także z procesem produkcyjnym oraz miała sposobność samodzielnie wykonać rurkę z miodem, cynamonem, orzechami i wanilią, według tradycyjnej receptury z 1812 r., opracowanej przez kucharza samego Napoleona Bonapartego. Następnie odbyła się degustacja przyrządzonych specjałów. W następnej kolejności uczestnicy odwiedzili cukiernię w Miletinie, w której wykonywane są tradycyjne pierniki – także produkt regionalny, gdzie spotkali się z właścicielem i poznali historię firmy rodzinnej. Po powrocie do Trutnova, grupa zjadła pyszny obiad, po którym wróciła do Polski.

Podczas wyjazdu uczniowie zachowywali się wzorowo, a warsztaty przebiegły w życzliwej atmosferze. Uczestnicy są bardzo zadowoleni z kontaktów z kolegami z Czech oraz z kolejnej zdobytej umiejętności gastronomicznej.

02.03.2022

I warsztaty  polsko-czeskiej młodzieży  w Polsce.

W Jeleniej Górze w dniach  23-25.02.2022r. odbyły się pierwsze  warsztaty uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze oraz uczniów ze Střední škola hotelnictví, řemesel a gastronomie, Trutnov, p. o.  oddział Teplicach nad Metují.

Przez pierwsze dwa dni warsztaty odbywały się w Pracowni Kulinarnej pod czujnym okiem znakomitego kucharza Pana Michała Matuszewskiego. Uczniowie przyrządzali wtedy barszcz czerwony na zakwasie z chleba żytniego, kutię z pszenicy z bakaliami i regionalnym miodem z Chrośnicy oraz makowiec z ciasta krucho-drożdżowego i „Staniszowskiego Pstrąga” pieczonego w pergaminie z warzywami.

Podczas warsztatów miała miejsce „Gra terenowa”, która toczyła się na dziedzińcu  folwarku w Pałacu Łomnica. Uczniowie odnaleźli dawny przepis na regionalne danie, które trzeciego dnia  musieli sami przygotować.  Było to jedno z najbardziej reprezentatywnych dań karkonoskich- czyli „Karkonoski Żur”.

Warsztaty były urozmaicone o wykład na temat: „ Śniadania świata, oraz turystyka kulinarna /gastronomiczna – dziedzictwo kulturowe i kulinarne, produkty regionalne, potencjalny odbiorca , turystyka kulinarna na świecie”, który poprowadziła Pani dietetyk mgr Magdalena Otto.

Korzystając z uprzejmości Pani Dyrektor  szkoły opiekun uczniów  i pracownik szkoły Pani  Anna Reizer oprowadziła uczniów po szkole, pracowni kulinarnej  i  odpowiedziała na wszystkie pytania.

Na zakończenie był poczęstunek tradycyjnymi polskimi faworkami.

Wszystko to działo się w ramach projektu: „Wyzwania gastronomii na polsko-czeskim pograniczu”.

01.03.2022

Spotkanie ekspertów

W dniu 1.03.2022r. odbyło się kolejne spotkanie polsko – czeskich ekspertów, którego organizatorem był Partner Projektu Venkovský prostor o.p.s.

Wydarzenie przebiegło w formule Online i miało charakter roboczy. Podczas rozmów, omówiono m.in.  organizację spotkania polsko-czeskich ekspertów, które odbędzie się w Hotelu Mercure w Jeleniej Górze  w dniu 8.04.2022r.

Program:
09:00 – 13:00 – Przerwa kawowa
9:30 – 10:00 – rejestracja
10:00 – 10:15 – powitanie Prezes KARR S.A Hubert Papaj
10:15 – 10:30 – Prezentacja projektu – Koordynator Projektu Katarzyna Matusik
10:30 – 11:00 – Prezentacja publikacji – Ekspert z Czech Pani Ing. Lenka Červová, Ph.D.
11:00 – 11:30 – Prezentacja „Możliwościach kształcenia zawodowego w Polsce”. – Ekspert z Polski mgr Pani Anna Skibińska.
11:30 – 12:00 – Dyskusja „Jak zwiększyć swoje szanse na przygranicznym rynku pracy?” – Małgorzata Kociuba Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy Filia w Jeleniej Górze.
12:30 -13:30 – Lunch, zakończenie spotkania.

Ponadto określono zakresu prac ekspertów, pracę nad kwestionariuszem i ankietą.
Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu!

21.01.2022

Trzecie warsztaty polsko-czeskiej młodzieży w Teplicach nad Metuji.

W dniach 12-14.01.2022r. pomimo wprowadzeniu  przez Czechy  nowych obostrzeń związanych z pandemią SARS.Cov-2 w Teplicach nad Metuji, odbyły się kolejne warsztaty uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze  oraz uczniów ze Střední škola hotelnictví, řemesel a gastronomie, Trutnov, p. o.  oddział Teplicach nad Metují w ramach projektu „Wyzwania gastronomii na polsko-czeskim pograniczu”.

Tym razem warsztaty rozpoczęto od zupy bramborowej, ryżu gotowanego na parze oraz nadziewanych powidłami i serem  bułeczek. Hitem był „ptaszek hiszpański”. Zdobyte umiejętności młodzi zawdzięczają wspaniałemu wykładowcy – Panu Danielowi Bohuslavovi.

Uczestnicy zyskali też podstawowe zdolności z zakresu dekorowania babeczek kremem budyniowo-maślanym z wykorzystaniem szprycy cukierniczej.

Młodzież  podczas warsztatów zapoznała się z produktami bankietowymi oraz  nauczyła się podstaw carwingu.  Pod okiem  Pani  Leny Musilovej przygotowali zimną kuchnię.

Ponadto uczniowie zwiedzili narodowy rezerwat przyrody Skały Aderszpasko-Teplickie, gdzie podziwiali grupy skalnych wieży, wspaniałą przyrodę i zapierające dech w piersiach widoki.

Wszyscy są niezwykle zadowoleni z kontaktów polsko-czeskich oraz z kolejnej zdobytej umiejętności gastronomicznej.

20.01.2022

Spotkanie ekspertów

W dniu 17.01.2022r. odbyło się kolejne spotkanie polsko – czeskich ekspertów, którego organizatorem był Partner Projektu Venkovský prostor o.p.s.

Wydarzenie przebiegło w formule Online i miało charakter roboczy. Podczas rozmów, omówiono m.in.  organizację spotkania polsko-czeskich ekspertów w Polsce, które jest przewidziane na 8.04.2022r. określono zakresu prac ekspertów, pracę nad  wywiadem, kwestionariuszem i ankietą.  Termin kolejnego spotkania ekspertów wyznaczono na  21.02.2022r.

Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za udział!

25.11.2021

Drugie warsztaty gastronomiczne  polsko czeskiej młodzieży.

W dniach 22-24.11.2021 w Teplicach nad Metuji, odbyły się kolejne warsztaty uczniów  z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze  oraz uczniów ze Střední škola hotelnictví, řemesel a gastronomie, Trutnov, p. o.  oddział Teplicach nad Metují w ramach projektu „Wyzwania gastronomii na polsko-czeskim pograniczu”. Młodzi  rozpoczęli warsztaty  klasyczną kuchnią czeską,  gotując rosół wołowy oraz zupę wołową z ryżem wątrobowym.  Na drugie danie zaserwowali polędwiczki w sosie śmietankowym, podane z knedlami drożdżowymi, zaś na deser – domowe wygniatane ciasto. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem prowadzącego – Pana Daniela Bohuslava. Drugi dzień rozpoczął się od  przygotowania zimnej kuchni z profesjonalnym wykładowcą – Panią  Bc. Lenką Musilová. Tu powstawały kanapki z szynką i serem, jajko kawiorowe, serowa rolada, pasztet z wątróbek drobiowych z galaretką żurawinową, terrina z kurczaka oraz koktajl z kurczaka. Pani Lena zapoznała uczniów z podstawami carvingu. Dnia trzeciego uczestnicy warsztatów zwiedzili klasztor Broumov  i owczarnę Šonov , która zajmuje się produkcją wyrobów z owczego mleka.

15.11.2021

Trzecie spotkanie polsko-czeskich ekspertów.

W dniu 15.11.2021r. odbyło się kolejne spotkanie polsko – czeskich ekspertów, którego organizatorem był Partner Projektu Venkovský prostor o.p.s.

Wydarzenie odbyło się w formule Online.

W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze oraz Dolnośląskiego Urzędu Pracy/filia w Jeleniej Górze.

Eksperci wspólnie zajmowali się opracowaniem merytorycznym materiałów  (m.in. przygotowaniem ankiety i kwestionariusza), które będą wykorzystane w polsko-czeskim podręczniku dotyczącym zatrudnienia absolwentów gastronomii na transgranicznym rynku pracy.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w spotkaniu.

05.11.2021

Pierwsze warsztaty uczniów z Polski i Czech za nami.

W dniach 18-20.10.2021 w Teplicach nad Metuji odbyły się pierwsze warsztaty uczniów  z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze  oraz uczniów ze Střední škola hotelnictví, řemesel a gastronomie, Trutnov, p. o.  oddział Teplicach nad Metují w ramach projektu „Wyzwania gastronomii na polsko-czeskim pograniczu”.

Podczas zajęć uczestnicy na wstępie wysłuchali wykładowcy Daniela Bohuslav, który opisał im proces tworzenia burgerów, a w następnej kolejności zabrali się za ich przyrządzanie, najpierw z serem Halloumi i grillowaną papryką, potem z szarpaną wieprzowiną, z piersią z kaczki – sous vide oraz Classic Burgerów.

Wspólne gotowanie sprawiło  wszystkim wiele radości, tym bardziej, że uczniowie dopiero zaczynają naukę j. czeskiego i polskiego.

Dodatkowo podczas warsztatów został przeprowadzony przez Gorana Jozič kurs baristy. Każdy z obecnych miał możliwość przygotować i posmakować różnych rodzajów aromatycznych kaw.

Nie lada frajdą było też zwiedzanie farmy  Bošina,  gdzie młodzież miała możliwość degustacji  produktów wołowych BIO, które sama przygotowała.

Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem  klasztoru Broumov.

01.07.2021

Drugie spotkanie polsko-czeskich ekspertów.

W dniu 22.06.2021r. odbyło się kolejne spotkanie polsko – czeskich ekspertów, którego organizatorem była Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Wydarzenie odbyło się w formule online. Mamy jednak nadzieję, że następne spotkanie, które przewidziane jest w październiku odbędzie się stacjonarnie.

Eksperci wspólnie pracują nad  opracowaniem  merytorycznym materiałów do  polsko-czeskiego podręcznika dotyczącego zatrudnienia absolwentów gastronomii na transgranicznym rynku pracy.

Ekspert z Czech Pani Lenka Červová przedstawiła  propozycję struktury publikacji:

  1. Sytuacja gospodarcza.
  2. Ramy instytucjonalne i prawne w zakresie studiów, praktyk lub pracy.
  3. Porównanie czeskiego i polskiego systemu edukacji.
  4. Analiza przydatności absolwentów.
  5. Przykłady dobrych praktyk.
  6. Propozycje w zakresie popularyzacji zawodów.

Studium eksperckie będzie ukierunkowane na absolwentów kierunków tj.: kucharz, kelner, technik żywienia i usług gastronomicznych, cukiernik oraz piekarz.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w spotkaniu.

19.02.2021

Pierwsze spotkanie polsko-czeskich ekspertów.

W dniu 11.02.2021r., odbyło się  pierwsze  spotkanie  polsko – czeskich ekspertów, organizatorem spotkania był Partner Projektu Venkovský prostor o.p.s.

Grupę ekspertów tworzą pedagodzy ze szkół współpracujących, przedstawiciele Urzędów Pracy, przedstawiciele oświaty, pracodawcy, itp.

Eksperci wspólnie pracują nad  opracowaniem  merytorycznym materiałów do  polsko-czeskiego podręcznika dot. zatrudnienia absolwentów gastronomii na transgranicznym rynku pracy. Opracowanie obejmuje m.in. opisanie głównych problemów, różnic i podobieństwa w edukacji na terenie pogranicza. Studium eksperckie będzie oparte na trzech cząstkowych opracowaniach podstawowych ukierunkowanych na absolwentów kierunku kucharz, kelner, technik żywienia i usług gastronomicznych, cukiernik i piekarz, ogółu społeczeństwa i pracodawców. Celem będzie poznanie postaw, oczekiwań i wyobrażeń uczniów odnośnie przyszłej pracy, postrzegania tych zawodów przez opinię publiczną oraz oczekiwań i wymagań pracodawców w zakresie wiedzy i umiejętności absolwentów na terenie polsko-czeskiego pogranicza.