Bliżej tradycji, bliżej siebie
Projekt „Bliżej tradycji, bliżej siebie” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu współpracy Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020.
Nazwa programu
Okres realizacji
Beneficjent wiodący
Partnerzy projektu
Wartość projektu
CEL PROJEKTU
Projekt ma na celu stworzenie nowego narzędzia promocyjnego polegającego na zachęcaniu turystów do odwiedzania miejsc mniej znanych na polsko-czeskim pograniczu, które łączy tradycyjne rzemiosło i regionalne produkty spożywcze. Bezpośrednia prezentacja rzemiosła, umożliwi turystom poznanie regionu poprzez doznania. Będzie to całosezonowy produkt dla szerokiej grupy docelowej, który wzbogaci ofertę turystyczną regionu i będzie miał rzeczywisty wpływ na promocję i rozwój turystyki oraz restart po pandemii.
OPIS PROJEKTU
Projekt Izby Gospodarczej i Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. powstał z myślą o podniesieniu potencjału turystycznego pogranicza, poprzez zwiększenie atrakcyjności, poznanie kultury i tradycji regionu, zaangażowanie szerokiego spektrum grup docelowych na pograniczu, prezentacja regionalnych producentów i rzemieślników podczas wystaw i festiwali , a także poprzez stworzenie nowego materiału motywacyjnego dla turystów jakim będzie „Dziennik odkrywcy pogranicza”. „Dziennika odkrywcy pogranicza” będzie to zbiór atrakcji, doznań, ciekawostek, przepisów kulinarnych z polsko-czeskiego pogranicza z miejsc które się odwiedziło. Będzie w nim można zbierać naklejki z logotypami i nazwą projektu. Po zebraniu naklejek ze wszystkich miejsc w skarbnicy i zgłoszeniu się w KARR lub OHK, turysta otrzyma nagrodę w postaci certyfikatu i odznaki „Odkrywcy pogranicza – Bliżej tradycji, bliżej siebie”. Partnerzy zorganizują kilka imprez/festiwali poświęconych produktom regionalnym po obu stronach granicy, gdzie również będzie można zebrać pieczątki, robić zdjęcia i wklejać do „Dziennika odkrywcy pogranicza”. Dziennik będzie stanowić swojego rodzaju rodzinną pamiątkę. Projekt będzie prezentowany na targa turystycznych w mediach internetowych w lokalnych społecznościach np. w szkołach, centrach kompetencji, uniwersytetach, na wydarzeniach turystycznych.
DLA KOGO?
Ze względu na charakter działania grupa docelowa jest bardzo szeroka. Stanowią ją turyści odwiedzający region, rodziny z dziećmi, seniorzy, szkoły, mieszkańcy regionu, podmioty działające w branży turystycznej, w gastronomii, osoby zajmujące się produkcją tradycyjnej, regionalnej żywności oraz producenci i rzemieślnicy, aktywni turyści szukający ciekawych, nowych atrakcji z możliwością uczestniczenia w warsztatach rękodzielniczych, ale również wycieczki szkolne szukające inspiracji związanych z poznawaniem tradycji i życia mieszkańców regionu. Odbiorcy projektu, którzy u tradycyjnych rzemieślników będą mieli możliwość zobaczyć i spróbować procesu produkcji rzemieślniczej, skosztować, i zakupić regionalne wyroby.
DZIAŁANIA KARR ZWIĄZANE Z REALIZACJĄ PROJEKTU
KARR Zorganizuje:
- Festiwale Smaków,
- Wystawy Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką”,
- „Dziennik odkrywcy pogranicza”
- Odznaki odkrywcy
- Spotkania i prezentacje atrakcji z „Dziennik odkrywcy pogranicza” w lokalnych społecznościach np. w szkołach, centrach kompetencji, uniwersytetach, na wydarzeniach turystycznych.
OHK zorganizuje:
- Prezentacje „Dziennik odkrywcy pogranicza” na targach turystycznych (Praga, Brno, Hradec Králové), a także w Saksonii.
- 4 Prezentacje – Tour do poszczególnych atrakcji z „Dziennika odkrywcy pogranicza” (2 wycieczki na terenie Czech, 2 wycieczki na terenie Polski) dla pracowników branży turystycznej.
- Spotkanie przedstawicieli poszczególnych atrakcji z „Dziennika odkrywcy pogranicza” z pracownikami branży turystycznej w Jabloncu nad Nisou
AKTUALNOŚCI
Polsko-Czeski Festiwal Smaków 2023
PLIKI DO POBRANIA
Kontakt
Administrator projektu tel. 75 75 27 523
Koordynator projektu tel. 75 75 27 522
E-mail: biuro@karr.pl