Jak ważnym zagadnieniem w dzisiejszych czasach jest digitalizacja oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii podkreśliła forma odbywania się tegorocznego Forum. Wydarzenie pierwszy raz w historii odbyło się online.
Przeniesienie formuły wydarzenia z tradycyjnej formy do sieci wynikało z obowiązujących ograniczeń z powodu pandemii. Pomimo niesprzyjających okoliczności idea budowania i zacieśniania relacji biznesowych przedsiębiorców trzech państw została kontynuowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego.
– Tegoroczne doświadczenia przekuwamy w atut – mówi prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Hubert Papaj – chcemy w kolejnych edycjach organizować część konferencji z osobistym udziałem i część dla tych, którzy zechcą wziąć w niej udział zdalnie, łącznie z możliwością spotkań przedsiębiorców. Mam przyjemność potwierdzić, że w przyszłym roku zorganizujemy 28 forum kooperacji firm.
Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm to przede wszystkim okazja do przedstawienia oferty oraz nawiązania nowych kontaktów handlowych pomiędzy przedstawicielami mikro, małych i średnich firm z Polski, Czech i Niemiec. Służy temu największa giełda kooperacji w regionie.
– Przedsiębiorstwa stoją dziś u progu wielkich zmian, a towarzysząca nam od początku roku pandemia dodatkowo je przyspiesza. Przenieśliśmy dużą część naszych aktywności do sieci i wygląda na to, że musimy nauczyć się funkcjonować w tych realiach na dłużej – mówi marszałek Cezary Przybylski.
– Jako samorząd województwa wychodzimy naprzeciw nowym wyzwaniom, a także potrzebom przedsiębiorców. Wspieramy dolnośląski biznes finansowo w ramach Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego, a także organizacyjnie uczestnicząc w takich wydarzeniach jak to. Wiemy, że silni przedsiębiorcy to silny Dolny Śląsk – dodaje Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Wydarzenie zostało podzielone na dwie części – seminaryjną oraz giełdę kooperacyjną. W pierwszej części został zaprezentowany, przygotowany przez KARR, we współpracy z Saksońską Agencją Wspierania Gospodarki, Atlas kompetencji. Ułatwi on kojarzenie firm z pogranicza Polski, Niemiec i Czech. Następnie eksperci w formie webinariów omówili tematy m.in. Pani dr hab. inż., prof. UEW Maja Zofia Kiba-Janiak zaprezentowała zastosowanie nowoczesnych technologii ICT w logistyce ostatniej mili w perspektywie różnych grup interesariuszy. Poruszono również ważny aspekt zarządzania bezpieczeństwem cybernetycznym w firmie oraz jakie działania podejmować przeciw wyciekom danych.
Jednak Forum, jak podkreślają przedsiębiorcy to okazja nie tylko do spotkań i wzięcia udziału w wykładach, ale tez nawiązania kontaktów biznesowych. – Niektóre kontakty z poprzednich edycji procentują kontraktami, które realizujemy od kilkunastu lat – mówi przedsiębiorca Łukasz Ryba. – To bez wątpienia korzyść, ale udział w wykładach i spotkaniach też ułatwia rozwój.
W tym roku formuła wydarzenia zmieniła sposób organizacji giełdy kooperacyjnej B2B. Uczestnikom została udostępniona możliwość wyboru partnerów do rozmów poprzez internetowy system kojarzenia firm. Dzięki utworzonemu katalogowi firm w wersji elektronicznej i indywidualnemu harmonogramowi spotkań, przedsiębiorcy nawiązywali kontakt między sobą we własnym zakresie. Udział w spotkaniach wzięło blisko 100 przedstawicieli firm. Dzięki temu odbyło się prawie 180 rozmów. To pokazuje jak ważna jest organizacja tego typu wydarzeń, która daje możliwość budowania nowych relacji biznesowych.
– Projekt DigiNetPolSax ma przede wszystkim na celu wzmocnienie konkurencyjności podmiotów gospodarczych z saksońsko-polskiego pogranicza dzięki intensyfikacji powiązań gospodarczych. W tym celu powstał cyfrowy Atlas Kompetencji Saksońsko- -Polskiego pogranicza, platforma internetowa triborderatlas.eu dla przedsiębiorstw, placówek badawczo-rozwojowych, studentów i obywateli, na której zostały zebrane wszelkie informacje dotyczące struktury branż, ewentualnych partnerów do współpracy oraz kompetencji gospodarczych polsko-niemiecko- -czeskiego pogranicza – dodaje Hubert Papaj, Prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Organizatorem forum była Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego we współpracy z Saksońską Agencją Wspierania Gospodarki oraz Powiatową Izbą Gospodarczą w Jabloncu nad Nysą.
Więcej:
Katalog Firm : Pobierz
Muzyczne Radio: tutaj
List Ambasadora RP w Pradze do uczestników Forum
Forum zostało zrealizowane w ramach projektu „DigiNetPolSax – Digitalizacja na rzecz wspólnego obszaru gospodarczego”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.