Karierę zawodową powinno się planować świadomie. Jak to wygląda w praktyce doskonale wiemy. Na szczęście nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno, by znaleźć swoją zawodową drogę. Potrzeba tylko trochę odwagi i kilku narzędzi, które pomogą naprowadzić nas na właściwą ścieżkę.
Od czego zacząć?
Przede wszystkim od obiektywnego spojrzenia w siebie.
- Jakie są nasze zainteresowania (to nasz motor i siła napędowa, źródło wiedzy, doświadczeń i inspiracji).
Jak je znaleźć?
Tu kilka podpowiedzi:
– jak lubisz spędzać wolny czas?
– w których tematach czujesz się mocna/mocny. Które Cię interesują najbardziej
– czy poza szkołą/pracą angażujesz się w inne aktywności (koła zainteresowań, działalność w stowarzyszeniach, wolontariat)
– jakie lubisz czytać książki, czasopisma, jakie strony internetowe przeglądasz.
- Jakie masz umiejętności/zdolności (czyli naturalne predyspozycje do uczenia się, wykonywania czynności). To ważna rzecz, bo decyduje o sukcesach bądź porażkach w wielu dziedzinach życia. Zdolności i ich poziom uzależniony jest od kilku rzecz:
– umiejętności wrodzonych
– wychowania i środowiska w jakim przybywaliśmy
– własnych doświadczeń i aktywności
I tu ważna rzecz. Przy określaniu własnych zdolności nie porównuj się z innymi. Skup się na tym w co jesteś wyposażony i wykorzystaj to jak najlepiej.
- Mamy już zainteresowania, zdolności, pora na temperament.
Słyszałeś pewnie o typach temperamentu: choleryk, sangwinik, melancholik, flegmatyk. Temperament to wrodzona cecha, która bardzo mocno nas wyróżnia. To on sprawia, że na stresujące sytuacje reagujemy wybuchowo, a na radosne spontaniczne lub odwrotnie. Temperament przejawia się nie tylko w emocjach, lecz też w innych procesach psychicznych, np. postrzeganiu, myśleniu. Temperament koniecznie należy wziąć pod uwagę przy wyborze przyszłego zawodu. Flegmatyk niekoniecznie może się odnaleźć przy organizacji zawodów sportowych, a choleryk może być sfrustrowany przy pracy w recepcji.
- Po czwarte charakter. Czyli zespół cech określających nasze podejście do życia i otoczenia, a także system wartości jakim się kierujemy. Przy tym punkcie w kontekście pytań związanych z podjęciem aktywności zawodowej, spróbuj odpowiedzieć na pytania czy jesteś: uczciwy, odpowiedzialny, prawdomówny, pracowity, ambitny, punktualny, pozytywnie nastawiony do życia, zmian, nowości, konfliktowy, etc.
- Na koniec. Zadaj sobie pytanie o stan zdrowia. To niezwykle istotne, bo pozwala precyzyjnie określić do których zawodów się nadajemy, a do których kompletnie nie.
Teraz jak już masz nakreślony obraz samego siebie, spróbuj zapytać czy rodzina lub przyjaciele widzą Cię podobnie. Może okazać się, że TY w swoim mniemaniu, to zupełnie ktoś inny dla otoczenia. Porozmawiajcie o tym. Taka konfrontacja zawsze pozwala spojrzeć na siebie z zupełnie innej strony. Nie bój się tego. Może okryjesz coś, z czego dotąd nie zdawałeś sobie sprawy.
W poznaniu samego siebie spróbuj podeprzeć się także bezpłatnymi testami dostępnymi online.
Jeśli potrzebujesz fachowej diagnozy, możemy Cię wesprzeć profesjonalnymi, narzędziami badawczymi, zakończonymi indywidualną konsultacją z doradcą zawodowym.
Napisz do nas poprzez formularz kontaktowy na stronie www.karr.pl w temacie wpisując ORIENTACJA ZAWODOWA. PORDNICTWO
W kolejnym odcinku powiemy o ważnym elemencie w planowaniu kariery zawodowej – doświadczaniu. Do zobaczenia w poniedziałek o 08:00 na naszym profilu na FB i www.karr.pl.