Praca, która jest źródłem frustracji, która nie pozwala się realizować i rozwijać, to nie praca. To męka. Nie tylko dla Ciebie, ale i Twojego otoczenia. Dlatego przy wyborze zawodu nie kieruj się zarobkami, presją otoczenia czy prestiżem. Wybierz ścieżkę zgodną z Twoim charakterem, pasją i osobowością.
Ale jak znaleźć idealny zawód?
Pomoże nam w tym opis cech osobowościowych wyróżnionych przez Johna Hollanda:
- Typ realistyczny
Charakteryzuje się zdolnościami technicznymi oraz manualnymi. Lubi pracę urządzeniami, maszynami, komputerami. Ceni sobie zdrowy rozsądek, szczerość, uczciwość, zapobiegliwość. Ale komunikatywność i praca z ludźmi nie są jego mocnymi stronami.
Proponowany zawód: informatyk, inżynier, mechanik, elektryk, kierowca, pilot, tokarz, optyk, tapicer i inne zawody rzemieślnicze, praca związana z przetwórstwem surowców, leśnik, rolnik, ogrodnik.
- Typ badawczy
Typ ten posiada bardzo analityczny oraz precyzyjny umysł. Inteligentny, ambitny, dokładny, wręcz precyzyjny. Dąży do zrozumienia świata, interesują go abstrakcyjne zagadnienia. Lubi rozwiązywać skomplikowane problemy. Indywidualista.
Proponowany zawód: chemik, socjolog, lekarz, programista, politolog, statystyk, socjolog lub po prostu naukowiec.
- Typ artystyczny
Wrażliwiec o ogromnej wyobraźni. Kieruje się głównie intuicją i emocjami. Unika rutyny i ustalonych zasad. Lubi improwizować. Jest bardzo kreatywny. Ceni niezależność więc stroni od pracy biurowej czy urzędniczej. Preferuje elastyczny czas i organizację pracy.
Proponowany zawód: copywriter, grafik, aktor, architekt, dekorator wnętrz, malarz, pisarz, fotograf, kompozytor, muzyk, rzeźbiarz, projektant mody, tancerz.
- Typ społeczny
Współpraca to jego żywioł. Inni ludzie go inspirują. Empatyczny, wrażliwy, pomocny. Lubi doradzać, wyjaśniać, opiekować się innymi oraz nauczać. Łatwo nawiązuje kontakty z innymi, a jego wnikliwość oraz przyjazny stosunek do każdego sprawiają, że nawet obcy ludzie się przed nim otwierają.
Proponowany zawód: nauczyciel, lekarz, pielęgniarka, policjant, ratownik, ksiądz, trener, fizykoterapeuta, logopeda, kelner, stewardesa, pracownik socjalny.
- Typ przedsiębiorczy
Skupiony całkowicie na celu. Zorganizowany i konsekwentny. Pewny siebie, ambitny przywódca i organizator. Dobry mówca. Zawsze wie co należy w danej chwili zdobić. Lubi kierować innymi. Dzięki swojej energii i umiejętnościom komunikacyjnym sprawia, że ludzie go słuchają i podążają za jego wskazówkami.
Proponowany zawód: manager, adwokat, przedsiębiorca, dyplomata, doradca, agent ubezpieczeniowy, pośrednik handlowy czy makler.
- Typ konwencjonalny
Osoby cechujące się tym typem charakteru lubią porządek i bezpieczeństwo. Dokładni, sumienni, systematyczni, rozważni, skuteczni i praktyczni. Rzadko wykazują się inicjatywą i przekraczają ich zakres. Najważniejsze dla nich jest dokładna znajomość własnych obowiązków.
Proponowany zawód: agent ubezpieczeniowy, magazynier, rzeczoznawca, archiwista, kasjer, radca prawny, notariusz, urzędnik, księgowy, HRowiec, technik BHP.
Wiecie już jaki zawód odpowiada mnie więcej Waszym cechom charakteru? Pamiętajcie jednak, że możecie cechować się dwoma lub trzema typami osobowości z czego jedna jest dominująca. Taka krzyżówka otwiera dużo więcej możliwości.
Teraz zwracamy się do tych co pierwsze wybory mają za sobą i nie do końca się w nich odnajdują. Na zmianę pracy nigdy nie jest za późno. Jeśli czujecie się wypaleni, praca nie daje ani radości ani satysfakcji, to warto rozważyć przebranżowienie. Zmiany są dobre. Rozwijają.
Jeśli chciałbym poddać się profesjonalnym testom predyspozycji zawodowych, skorzystaj z pomocy naszego doradcy. Uzyskasz w ten sposób fachową i spersonalizowaną analizę typu Twojej osobowości zawodowej.
Napisz do nas na adres biuro@karr.pl w temacie wpisując ORIENTACJA ZAWODOWA. Umówimy Cię na indywidualne spotkanie z doradcą.
One Comment
Podane typy z pewnością moga być przydatne, ale warto glębiej zastanowić się nad posiadanymi przez siebie cechami osobowości i związanymi z nimi preferencjami w wyborze danej branży. Być może żaden z tych typów nie opisuje Ciebie, albo odnajdujesz się w większości z nich? Warto samemu określić swoje słabe i mocne strony oraz przeważajace w nas cechy, by móc podjąć świadome decyzje zawodowe i zaplanować swoją karierę. Pomocny może być w tym np. ten artykuł https://perso.in/blog/jak-osobowosc-pomoze-w-rozwoju-twojej-kariery/