HACKATHON SUSTAINABLE CROSSBORDER SOLUTIONS
9 – 11 maja 2025, Hochschule Zittau/Görlitz
Zrównoważone rozwiązania w 48 godzin
Do współpracy zapraszamy studentów i inne kreatywne umysły ze wszystkich dyscyplin (technicznych, społecznych, ekonomicznych, kulturowych i oczywiście informatycznych). To szansa na rozwój swojej kreatywności i zawalczenie o możliwość prezentacji opracowanej koncepcji lub prototypu na Forum Energetycznym w Budziszynie w czerwcu 2025 roku.
REJESTRACJA NADAL OTWARTA
ZGŁOSZENIA NA ADRES E-MAIL: bartosz.bartniczak@karr.pl
W dniach 9–11 maja, uczestnicy będą opracowywać, kodować, koncepcyjnie rozwijać i prezentować 7 przykładów działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w regionie trójgranicznym.
Studenci oraz inne kreatywne osoby z różnych dziedzin (technika, informatyka, ekonomia, turystyka, nauki humanistyczne) połączą siły w zespołach, aby zmierzyć się z wyzwaniami. Przykłady dotyczą m.in. zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach takich jak Bogatynia, Żytawa czy Liberec, a także potencjału zastosowań technologii solarnych w rolnictwie, transporcie i przestrzeni miejskiej.
Jakie narzędzia mogą jeszcze lepiej przybliżyć działania projektowe „Młodzież porusza region” do grupy docelowej? Jakie wymagania mają użytkownicy systemów wentylacyjnych i czy można zoptymalizować ich sterowanie? Lokalna żywność wspiera regionalną gospodarkę i odgrywa istotną rolę w zrównoważonym zaopatrzeniu – jakie instrumenty mogą zwiększyć jej sprzedaż w naszym regionie?
Przedsiębiorstwa, instytucje i gminy z regionu trójgranicznego udostępniają te przykłady.
Tematyka koncentruje się na zrównoważonych rozwiązaniach, które promują efektywność energetyczną i oszczędność zasobów. Uwzględniane są przy tym zarówno aspekty społeczne i kulturowe, jak również ekologiczne i ekonomiczne.
Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe i finansowe, a także możliwość zaprezentowania swoich prototypów i koncepcji podczas Forum Energii w Budziszynie oraz Forum Przyszłości w Żytawie 19 czerwca.
Uczelnie z Jeleniej Góry, Liberca oraz IHI z Żytawy wysyłają studentów na wspólne wyzwanie do Żytawy, by razem ze studentami HSZG tworzyć kreatywne i zrównoważone rozwiązania.
Hackathon organizowany jest w ramach projektu „Zielona przyszłość pogranicza”.
HSZG realizuje projekt wspólnie z KARR (Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.) oraz TGZ Bautzen od początku 2024 roku. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2021–2027.
Dowiedz się więcej o wydarzeniu i sprawdź, jak przebiega hackathon: >>tutaj<<
Do pobrania:
flyer hackathon – pl
flyer hackathon – de