Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. serdecznie zaprasza na trójstronną polsko-niemiecko-czeską  konferencję Wspólny kierunek polityki energetycznej w niepewnych czasach?

02.11.2022 od 11:00 do18:00

Szkoła Wyższa Zittau/Görlitz

Rejestracja https://www.hszg.de/anmeldung-trilateraler-dialog…

Program:

11:00 – rejestracja

11:30 – powitanie

11:40 – dyskusja panelowa I

13:10 – przerwa obiadowa

14:00 – World Cafe

15:30 – Keynote Speech

16:00 – przerwa kawowa

16:15 – dyskusja panelowa II

17:45 – słowo końcowe

18:00 – zakończenie

 

Dyskusja panelowa I

„Aktualne wyzwania i problemy regionu. Sektor energetyczny: Perspektywy saksońsko-polsko-czeskie”

Andreas W. Poldrack, VEE Sachsen, Geschäftsstellenleiter (D)

Gregor von Kampen-Banisch, DCEO-Gruppe, Präsident (PL)

Lenka Nová, Umweltministerium, Ministerialrätin (CZ) tbc

World Café
„Turów jako spór – perspektywy przyszłej planowanej polityki energetycznej w regionie trójstyku”

 

Pod kierunkiem moderatora rozważane będą takie tematy, jak przystępność cenowa energii, zgodność celów ekologicznych z potrzebami gospodarczymi, bezpieczeństwo zatrudnienia i wymiar techniczny, a także implikacje lokalne, regionalne i europejskie.

Moderator: Karolin Gröschl, Head of Community Management of the Energy Coworking Space, Siemens Innovationscampus one.de (tbc.)

Pytania kluczowe: Jak można zastąpić energetykę węglową? – Teraz i w perspektywie

Jakie rozwiązania w zakresie technologii energetycznych są dostępne i jakie mają poparcie wśród mieszkańców? Jaki jest wpływ decyzji krajowych w regionie trzech państw na działania gmin? Jak można jeszcze bardziej wzmocnić aspekty ekologiczne i kwestię zrównoważonego rozwoju?

Format World Cafe: 6 kreatywnych stołów tematycznych dla ok. 10 osób każdy.

Tabele tematyczne:

1) Bezpieczeństwo zatrudnienia i niedobór wykwalifikowanych pracowników: (lokalnie i regionalnie). Ekspert przy stole: Franziska Stölzel (socjolog i badacz w UNU FLORES)

2) Bezpieczeństwo energetyczne – świadczenie usług publicznych (regionalnych i ponadregionalnych) w języku angielskim. Ekspert przy stole: Agnieszka Spirydowicz (tbc)

3) Wyzwania polityki komunalnej w regionie trzech państw. Ekspert przy stole: Thomas Zenker, Burmistrz Miasta Zittau (tbc)

4) Perspektywa środowiskowa – aspekty ekologiczne (lokalne i regionalne). W języku angielskim. Ekspert przy stole: Kristina Zindulkova (Stowarzyszenie Spraw Międzynarodowych (AMO), analityk) (tbc)

5) Przystępność cenowa energii – aspekty ekonomiczne. Eksperci przy stole: Hubert Papaj -Prezes KARR, Martina Jakl (AHK Niemiecko-Czeska Izba Przemysłowo-Handlowa w Pradze) (CZ)

6) Perspektywa techniczna – innowacje: magazynowanie ciepła, sprzężenie sektorowe alternatywnych źródeł energii. Eksperci przy stole: Prof. Zschunke, (Kierownik IPM, HSZG), Prof. Karel Frana (HSZG)

 

Dyskusja panelowa II

„Bezpieczeństwo energetyczne w niepewnych czasach. Polityka energetyczna na obszarze konfliktu celów europejskich i krajowych

Prof. Tobias Zschunke, HSZG, Kraftwerks- und Energietechnik (D)

Dr. Maciej Zathey, Institut für Territoriale Entwicklung, Direktor (PL)

Michaela Kabáčová, Industrie- und Handelsministerium, Referentin

für Energiepolitik, (CZ)

 

TEMAT

Sytuacja energetyczna w Europie Środkowej jest napięta jak nigdy dotąd i ma znaczący wpływ na nasze życie. Z jednej strony, Unia Europejska od dawna naciska na zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych; z drugiej strony, musimy pilnie uwolnić się od zależności od rosyjskiego gazu w kontekście wartości demokratycznych i sumienia moralnego. Niemcy, Czechy i Polska mają wspólną przestrzeń kulturową i gospodarczą. Polityka energetyczna jest jedną z centralnych kwestii, nie tylko, ale przede wszystkim dla regionu w trójkącie granicznym. Podczas gdy Niemcy odchodzą od energii jądrowej i węgla, ważnego sektora gospodarki w regionie, Czechy stawiają na energię jądrową, aby osiągnąć swoje cele klimatyczne. Jednocześnie Polska nadal w dużym stopniu opiera się na węglu i opracowuje nowe plany budowy reaktora jądrowego. Te różne podejścia mają wpływ nie tylko na przyszłość gospodarczą tych trzech krajów, ale także na przyszłość Trójkąta. Jedno jest pewne: polityka energetyczna może stać się kwestią konfliktu – lub okazją do bliższej współpracy. To temat drugiej konferencji poświęconej dialogowi trójstronnemu w Zittau, zorganizowanemu przez Fundację Wolności im. Friedricha Naumanna we współpracy z Wyższą SzkołąZittau/Gorlitz i Fundacją Wilhelma Kulza.