„Utworzenie zespołów kompetencji seniorów na niemiecko-polskim pograniczu – projekt modelowy”
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Nazwa programu
Okres realizacji
Beneficjent wiodący
Wartość projektu
Partnerzy projektu
Cele projektu
Wykorzystanie potencjału osób starszych, posiadających wiedzę i doświadczenie zawodowe w działalności społecznej, edukacyjnej i kulturalnej na terenie polsko – niemieckiego pogranicza poprzez umożliwienie seniorom zdobycia aktualnej wiedzy potrzebnej w pracy woluntariusza doradcy.
Opis projektu
Projekt ma na celu utworzenie sześciu Zespołów Kompetencji Seniorów, trzy po stronie saksońskiej i trzy po stronie polskiej.
Dla 200 seniorów z obu stron granicy zrzeszonych w Zespołach Kompetencji Seniorów zostanie przeprowadzony cykl szkoleń w celu wspierania i motywowania ich zaangażowania w działalność społeczną jako seniorów trenerów. Koncepcja cyklu szkoleń zostanie opracowana zgodnie z wytycznymi Federalnego Ministerstwa Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży i dostosowana do polsko-saksońskiego pogranicza.
Cykl szkoleń obejmuje trzydniowe seminaria po 25 uczestników + 2 opiekunów, z noclegami i z wyżywieniem w miejscu seminarium. Seminaria będą się odbywać częściowo w grupach narodowych, częściowo w grupach saksońsko-polskich.
W ramach działań edukacyjnych zorganizowane zostaną również wyjazdy studyjne polskich seniorów do Saksonii i niemieckich seniorów do Polski w celu poznania miejsc, w których działają społecznie seniorzy po obu stronach granicy.
Przeszkoleni w ramach projektu seniorzy-trenerzy połączą swoje działania w ramach sześciu Centrów Kompetencji Seniorów, które będą działały głównie w dwóch obszarach:
- Wspieranie istniejących organizacji pożytku publicznego, organizacji pozarządowych, grup samopomocy, wszelkich inicjatyw społecznych, uniwersytetów trzeciego wieku
- inicjowanie nowych projektów transgranicznych
Personel projektu
Koordynator projektu | +48 75 75 27 523
biuro@karr.pl